Bilet za butelkę? Burmistrz Wojkowic walczy z plastikiem

Tomasz Szczerba, burmistrz Wojkowic, złożył wniosek o przygotowanie i wdrożenie programu „Metropolia Bez Plastiku”. Rezultatem ma być nie tylko wprowadzenie zakazu używania plastykowych sztućców, ale także system kaucyjny za butelki z tworzywa sztucznego. Być może zostaną nawet wprowadzone biletomaty, w których płatności dokonuje się butelkami PET. 

Wojkowice, miasto znajdujące się w województwie śląskim, prawdopodobnie dołączy do programu „Metropolia Bez Plastiku”. Pod koniec kwietnia Tomasz Szczerba złożył wniosek w tej sprawie. Zmiany mają być szerokie i obejmą nie tylko wprowadzenie zakazu używania plastikowych sztućców, talerzyków i innych naczyń, czy słomek do napojów – Wojkowice chcą działać jak czołowe światowe metropolie.  

Fotowoltaika od Columbus Energy

Wojkowice jak Sydney, Stambuł, Surabaya czy Pekin? 

Burmistrz dąży do tego, aby w mieście wprowadzono system kaucyjny za plastikowe butelki. Pod uwagę brane są automaty do recyklingu butelek PET, a także rozwiązania, które sprawdziły się światowych metropoliach. W Sydney mieszkańcy za recykling dostają nagrody, np. w postaci biletów do kina, w Stambule plastykowe odpady zamieniane są na kredyt na karcie miejskiej, a na stacjach metra w Pekinie butelki służą jako środek płatności. Podobnie jak w indonezyjskiej Surabaya, gdzie w ten sposób można kupić bilety w autobusach.   

Burmistrz Wojkowic postuluje, aby do inicjatywy dołączyły wszystkie jednostki Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM): – Łącząc siły, uzyskamy niesamowity efekt synergii. Trzeba zacząć działać, a kiedy, jak nie teraz 

Na razie miasto analizuje koszty wdrożenia programu. Ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta. 

Źródło: portalsamorzadowy.pl