Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Biodegradowalna szczoteczka do zębów, czyli małymi krokami do zmniejszania odpadów

Biodegradowalna szczoteczka do zębów, czyli małymi krokami do zmniejszania odpadów

Jeżeli chcemy ograniczać ilość śmieci i korzystać z ekologicznych produktów, musimy zacząć od małych kroków. Na przykład od umycia zębów szczoteczką pochodzącą z recyklingu i nadającą się do kompostowania.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Zero waste w łazience

W łazience korzystamy z wielu kosmetyków i środków czyszczących, z których wiele nie ma neutralnego wpływu na naszą planetę. Podobnie jest z artykułami higieny osobistej, takimi jak pasty do zębów i szczoteczki – generują one na całym świecie ogromną ilość plastikowych odpadów, zwłaszcza mikroplastików. Poza tym opakowania po paście do zębów są praktycznie niemożliwe do ponownego przetworzenia. Wyjściem z tej sytuacji, jest np. kupno pasty w słoiczku lub nadającego się do recyklingu pojemnika. A co ze szczoteczką do zębów? 

Szczoteczka biodegradowalna

Szczoteczkę do zębów z recyklingu oferuje np. firma Jordan. Inne, eko marki, wolą oferować klientom szczoteczki z bambusa, łatwe do kompostowania. Firma Reswirl podaje, że stworzyła pierwszą na świecie bezodpadową i w pełni nadającą się do recyklingu szczoteczkę do zębów. Misją firmy było wyprodukowanie szczoteczki, która zmniejszy skalę zanieczyszczenia plastikiem i będzie dzięki temu neutralna dla środowiska i klimatu.

Włoski w szczoteczce są wykonane z Bio-PBS, czyli biodegradowalnego i kompostowalnego materiału, zawierającego węglan wapnia. Firma zaproponowała też usługę polegającą na wymianie szczoteczek co kwartał. Zużyte włókna oddaje się zaś do recyklingu i zamyka obieg produktu.

W ciągu ostatniej dekady na globalnym rynku pojawiło się wiele biodegradowalnych tworzyw sztucznych, które można kompostować i zastępować nimi problematyczny plastik. Jeśli biotworzywa się upowszechnią, zmniejszymy skalę zalegających odpadów na wysypiskach śmieci, które rozkładają się nawet setki lat.

image 1

Szczoteczki można zamówić z Wielkiej Brytanii. Chociaż wysyłka wiąże się ze śladem węglowym, wszystkie paczki są wysyłane w opłaconych z góry opakowaniach biodegradowalnych. Firma podaje, że może dzięki swoim produktom zastąpić około 3,5 miliarda szczoteczek do zębów – tyle wynosi roczna, globalna sprzedaż tych artykułów.

Czytaj: Czym są sklepy zero waste i dlaczego są lepsze od supermarketów?

źródło i fot.: reswirl.eco

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.