Biodegradowalne opakowanie na piwo? To możliwe!

Biodegradowalne opakowanie na piwo? To możliwe!

Grupa aktywistów z Florydy postanowiła stworzyć ekologiczne pierścienie do sześciopaków piwa. Wykonano je z pszenicy i jęczmienia. Powstałe w ten sposób tworzywo jest na tyle wytrzymałe, by spełniać swoją rolę w transporcie i podczas przechowywania produktu w lodówce. 

Inicjatorem pomysłu była Saltwater Brewery, mały browar znajdujący się na plaży Delray Beach. W działaniu wspomogła go meksykańska firma E6PR (ang. Eco Six Pack Ring – Ekologiczny Pierścień na Sześciopaki). Przedsiębiorstwa mają nadzieję, że ich działanie spotka się z zainteresowaniem większych koncernów browarniczych i zachęci je do stosowania ekologicznych zamienników z korzyścią dla dziko żyjących morskich stworzeń.

– Innowacją stojącą za naszym pierścieniem do puszek jest przeprojektowanie opakowania: wykonano go z naturalnych włókien, które są biodegradowalne i kompostowalne. Jeśli zostaną właściwie wyrzucone, to trafią do kompostowni, a później na kompost, natomiast w przypadku nieprawidłowego wyrzucenia na pustynię ulegną biodegradacji – podkreśla Ricardo Mulás, dyrektor finansowy firmy E6PR, cytowany przez portal Forbes.com.

Ekologiczne pierścienie nie nadają się jednak do spożycia. Pulpa powstała z połączenia jęczmienia i pszenicy nie posiada smaku, a także nie niesie z sobą żadnych wartości odżywczych. Nie należy jej zatem porzucać np. w lasach, ponieważ nie stanowi ona pokarmu dla zwierząt. Zużyty produkt powinien trafić na kompost lub do pojemnika przeznaczonego na odpady organiczne. Jeśli natomiast nie trafi w to miejsce i finalnie znajdzie się na wysypisku, powinien samoczynnie poddać się procesowi biodegradacji.