Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Biskupi w USA wbrew papieżowi ignorują zmiany klimatyczne!

Biskupi w USA wbrew papieżowi ignorują zmiany klimatyczne!

Naukowcy z Creighton University przeanalizowali ponad 12 000 komunikatów duszpasterskich biskupów. Niestety, tylko kilkadziesiąt z tych pism potwierdzało, że ocieplenie klimatu jest faktycznym zagrożeniem.

Reklama

Biskupi przeciwko papieżowi

Sześć lat temu Papież Franciszek opublikował swój przełomowy dokument nauczania na temat środowiska i tym samym wzmocnił swoje wezwanie do działań na rzecz ograniczenia zmian klimatycznych. Następnie wielokrotnie nawoływał wiernych do dbania o naszą planetę, nazywając ją naszym wspólnym domem.

Niestety nowe badanie z Creighton University w Nebrasce wykazało, że biskupi w Stanach Zjednoczonych  milczeli, a czasem nawet wprowadzali w błąd w sprawie encykliki papieża o zmianach klimatycznych z 2015 roku.

Wyniki badań

Badanie zostało opublikowane 19 października w Environmental Research Letters. Wnioski autorów badania zostały oparte na analizie ponad 12 000 oficjalnych, pisemnych komunikatów duszpasterskich skierowanych do parafian przez amerykańskich biskupów od Florydy po Alaskę na przestrzeni pięciu lat.

Jedynie 93 pisma w ogóle wspominały o zmianie klimatu, a tylko 56 opisywało zmianę klimatu w kategoriach, które sugerują, że są one rzeczywistym zagrożeniem.

-To mnie frustruje, zasmuca i złościpowiedział DiLeo, teolog, którego zainteresowania badawcze obejmują katolicką naukę społeczną – Biskupi są odpowiedzialni za nauczanie pełni wiary katolickiej, w tym zmian klimatycznych. Wyniki naszych badań pokazują, że nie spełnili swoich obowiązków – dodaje.

Dodatkowo teolog podkreślał jak duży potencjał mógłby mieć kościół katolicki w walce z kryzysem klimatycznym. Kościół jako instytucja z ogromnymi zasobami nieruchomości i dużą liczbą inwestycji,jako wspólnota wchodzi w interakcje z 70 milionami katolików w Stanach Zjednoczonych, w tym z około 50 milionami dorosłych. 

Te dwie płaszczyzny dają ogromne możliwości do faktycznej zmiany naszego środowiska.

Parafie w trosce o klimat

Dodatkowo głos w tym temacie zabrał Jose Aguto, dyrektor wykonawczy Katolickiego Porozumienia Klimatycznego. Jest to niezależna organizacja, która wyrosła z konferencji biskupów i ściśle z nią współpracuje, aby pobudzić świadomość klimatyczną i działania w diecezjach w całym kraju.

Jose potwierdził, że istnieje od 20 do 30 diecezji na 178 w całym kraju, które podejmują faktyczne działania związane z nawoływaniem papieża. Działania te obejmują tworzenie ogrodów, zazielenianie parafii oraz montaż instalacji fotowoltaicznych.

źródło: insideclimatenews.org

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.