Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Biwak w lesie na legalu

Las, ochrona środowiska

Biwak w lesie na legalu

Do lasu na grzyby, na jagody, na spacer, jogging i… na biwak. Jeśli chcielibyście spędzić noc na łonie natury to jest to możliwe. Na terenie Lasów Państwowych znajdziemy 46 obszarów pilotażowych, gdzie można legalnie biwakować. 

Reklama

Zanurz się w leśną kąpiel

Co daje nam przebywanie w lesie? Z wielu badań wynika, że poprawia kondycję psychiczną. Japończycy stworzyli nawet specjalny termin – shinrin-yoku, który oznacza leśną kąpiel i opisuje praktykę kontaktu z naturą. Idea początkowo popularna na Dalekim Wschodzie, szybko rozprzestrzeniła się na cały świat. Pod tą leśną praktyką nie kryje się nic innego jak spacery, relaks i odbieranie natury wszystkimi zmysłami. Po co to wszystko? Oczywiście dla zdrowia! Las koi nerwy, uspokaja, wycisza, ale też pozwala odetchnąć pełną piersią (czyste powietrze, ale też obecność olejków eterycznych). 

Przygoda w lesie

Bushcraft i survival – brzmi ekstremalnie? Nie dla wszystkich. Dla niektórych to hobby, styl życia lub po prostu przygoda. Na spędzanie czasu w naturze i samodzielne radzenie sobie z dala od cywilizacji decyduje się coraz więcej osób, w tym również rodziny z dziećmi. Umiejętności, które przydają się w takich warunkach to budowa obozowiska, rozpalanie ogniska i korzystanie z tego, co oferuje natura. 

Zgodnie z prawem zabrania się biwakowania poza miejscami wyznaczonymi przez właściciela lasu i nadleśniczego. Dlatego miłośników bushcraftu i survivalu ucieszył fakt, że pod koniec 2019 roku Lasy Państwowe wyznaczyły specjalne obszary pilotażowe, w których można legalnie nocować. Wszystkie obszary znajdują na mapie Banku Danych o Lasach (BDL).  Pilotaż potrwa rok.

Zasady i podsumowanie

W regulaminie programu czytamy, że każdą chęć nocnego biwakowania należy zgłosić mailowo na adres właściwego nadleśnictwa nie później niż w dniu noclegu. W jednym miejscu mogą przebywać maksymalnie cztery osoby przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu. W połowie trwania pilotażu odbyła się jego ewaluacja. Z podsumowania Lasów Państwowych opublikowanego na facebookowym profilu wynika, że użytkownicy wysoko oceniają dostępność obszarów. Najczęściej nocują z przyjacielem, znajomymi, ale też z rodziną (17% ankietowanych). Co więcej, również ogromna większość leśników oceniła pilotaż pozytywnie i aż 70% jest za tym, by został już na stałe. 

Chęć biwakowania w lesie dla 82% nocujących wynika z potrzeby bliskiego kontaktu z naturą, 71% chce w ten sposób uciec od zgiełku miasta, a 38% uważa tę formę spędzania czasu za zdrowączytamy na profilu Lasów Państwowych

Nie pozostaje nam nic innego, jak zachęcić wszystkich do spędzenia ostatnich tygodni lata w… lesie.


Źródło: lasy.gov.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.