Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Blackout w Hiszpanii – nie OZE zawiodło, lecz infrastruktura

Blackout w Hiszpanii – nie OZE zawiodło, lecz infrastruktura

W poniedziałek 28 kwietnia 2025 r. Hiszpania i Portugalia pogrążyły się w ciemnościach. Gwałtowne załamanie produkcji energii wywołało efekt domina – odcięcie od sieci, spadek częstotliwości, wstrzymanie przesyłu. Czy to wina odnawialnych źródeł energii? Eksperci są zgodni: to nie OZE, lecz brak infrastruktury i magazynów energii doprowadził do tej katastrofy. 

925x200 1
Reklama

Historyczna awaria 

Chociaż niektórzy za blackout natychmiast obwinili odnawialne źródła energii, to eksperci apelują o bardziej wyważoną ocenę. Na analizę nie zasługuje tylko stabilność produkcji z OZE, ale także sposób zintegrowania jej z siecią energetyczną. 

Kiedy w poniedziałek o godzinie 12:30 lokalnego czasu produkcja energii elektrycznej w Hiszpanii spadła z 27 GW do zaledwie 12 GW. Utrata ponad 50% produkcji w tak krótkim czasie sprawiła, że wymagana częstotliwość na poziomie 50 Hz niezbędna do stabilności przesyłu energii, została zaburzona. W konsekwencji zerwane zostało połączenie Hiszpanii i Francji przez Pireneje. Brak energii w sieci szybko rozprzestrzenił się na sąsiednią Portugalię, która nie ma połączenia energetycznego z innym państwem. 

Przyczyna kryzysu

Kluczowym czynnikiem był nagły spadek produkcji ze słońca, która zmniejszyła się z 18 GW do 5 GW według danych operatora Red Electrica. Przyczyn, dlaczego tak się stało, nie została jeszcze wyjaśniona, ale skala wystarczyła by wywołać w systemie kaskadową awarię. 

Problem pogłębił się znacząco poprzez brak energii kinetycznej w systemie. Tradycyjne, wirujące generatory energii, jak elektrownie gazowe, węglowe i jądrowe, oparte są na ruchu, w którym inercja jest właściwością systemu, która wpływa na jego stabilność i zdolność do reagowania na nagłe zmiany w obciążeniu. Ponieważ w razie nagłej utraty mocy to ich obrót zapewnia tymczasowe źródło energii potrzebne do utrzymania stałej częstotliwości sieci.

Większość odnawialnych źródeł energii (w tym farmy wiatrowe i słoneczne) działają na bazie inwerterów, które przekształcają produkowany prąd stały na prąd przemienny, ale nie są w stanie tak skutecznie stabilizować wahań. Nie są oparte na fizycznym obrocie, więc nie mogły zrekompensować nagłej utraty mocy i doszło do ,,bezwładności energetycznej sieci”, czyli braku zdolności sieci do samoregulacji po utracie mocy. OZE mogło produkować, ale nie było w stanie wysyłać. 

OZE nie wystarczy bez infrastruktury

Rozwiązania są dostępne. Transformacja wymaga nie tylko budowy farm wiatrowych i słonecznych, ale także inwestycje w magazyny energii oraz technologie synchronizacji sieci. W ostatnich latach koszty akumulatorów gwałtownie spadły, ale jeszcze za mało powstało wielkich magazynów energii. W 2024 roku globalne nakłady na samą tylko budowę elektrowni czerpiących energię ze słońca przewyższyły globalne nakłady na budowę i modernizację sieci przesyłowych. Staje się to piętą Achillesową systemu, ponieważ trudno reagować na awarie, takie jak ta w Hiszpanii. 

Na niedawnym szczycie IEA  w Londynie europejscy liderzy zgodzili się, że bezpieczeństwo energetyczne musi obejmować kolejne elementy:

  • odporność na ekstremalne zjawiska pogodowe
  • elastyczne systemy zarządzania energią 
  • stabilność łańcuchów dostaw

Katastrofa energetyczna na Półwyspie Iberyjskim to ważna lekcja dla całej Europy. Transformacja energetyczna nie może opierać się wyłącznie na instalacji źródeł OZE. Niezbędne są także inwestycje w sieci przesyłowe, technologie magazynowania oraz systemy zapewniające stabilność pracy sieci.

W dniu awarii ci, którzy zainwestowali w fotowoltaikę i magazyny energii, mogli liczyć na niezależność – i pomóc innym. To pokazuje, że rozproszona energetyka prosumencka ma realny potencjał nie tylko w codziennej oszczędności, ale też w sytuacjach kryzysowych.

Zobacz więcej: Blackouty w Europie: Co Polska powinna zrobić, by uniknąć podobnego scenariusza?

Źródła: Reuters 
Fot. Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.