webinar32 soze
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Bon energetyczny: jak wypełnić i złożyć wniosek? [WZÓR WNIOSKU]

Bon energetyczny: jak wypełnić i złożyć wniosek? [WZÓR WNIOSKU]

Już od 1 sierpnia można składać wnioski o przyznanie bonu energetycznego. To jednorazowe wsparcie finansowe dla najuboższych gospodarstw domowych w związku z podwyżkami cen energii elektrycznej. Jak złożyć wniosek? Przedstawiamy wzór zaprezentowany przez ministerstwo. 

Reklama

Wzór wniosku o przyznanie bonu energetycznego

7 maja 2024 roku Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o bonie energetycznym, opracowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). 23 maja zatwierdził ją Sejm. 

Dokument wprowadza nowe świadczenie, które ma być pomocą dla najuboższych gospodarstw domowych oraz tych zagrożonych ubóstwem energetycznym. Takich domów, jak szacują analitycy Klubu Jagiellońskiego w raporcie “Jest drogo, będzie drożej? Gospodarne państwo odpowiedzią na ubóstwo energetyczne” z 2023 roku, może być w Polsce 10-20%. Czytaj więcej na ten temat tutaj.

Już od 1 sierpnia 2024 roku można będzie składać wnioski o przyznanie jednorazowego świadczenia pieniężnego. Wzór tego dokumentu został opublikowany na stronie Biuletynu Informacji Publicznej MKiŚ w lipcu 2024 roku. Bezpośredni link do niego znajduje się tutaj: Wzór wniosku o wypłatę bonu energetycznego.

Jakich informacji potrzebujesz do złożenia wniosku?

Wzór wniosku o wypłatę bonu energetycznego składa się z czterech części. Przed jego wypełnieniem lepiej przygotuj niezbędne informacje. Najpierw zostaniesz poproszony o uzupełnienie danych dotyczących wnioskodawcy, takich jak numer PESEL, numer i seria dowodu tożsamości, adres zamieszkania oraz numer rachunku bankowego, na który ma zostać wypłacone świadczenie. 

W kolejnych częściach należy uzupełnić informacje dotyczące gospodarstwa domowego oraz osób, które mieszkają w nim razem z wnioskodawcą. 

Należy podać między innymi:

  • liczbę osób w gospodarstwie domowym, a także ich dane;
  • informacje dot. rodzaju głównego źródła ogrzewania;
  • informacje dot. dochodów członków gospodarstwa domowego;
  • ewentualnie informacje o wielkości gospodarstwa rolnego, jeżeli znajduje się w posiadaniu wnioskodawcy lub osoby, którą wskazał w oświadczeniu. 

Jak złożyć wniosek o przyznanie bonu energetycznego?

Wypełnione dokumenty można składać w terminie od 1 sierpnia do 30 września 2024 roku elektronicznie lub osobiście w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania (wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta).

Jeśli chodzi o wnioski elektroniczne, można je przesłać za pośrednictwem formularza internetowego, na platformie ePUAP lub w aplikacji mObywatel.

Przydatne informacje i terminy

Na rozpatrzenie wniosku organy będą miały 60 dni, licząc od daty dostarczenia dokumentu. Zgodnie z zapowiedzią ministerstwa, wypłaty świadczeń powinny nastąpić pod koniec 2024 roku oraz na początku 2025. 

Bon energetyczny przysługuje za okres od 1 lipca do 31 grudnia 2024 roku każdemu gospodarstwu domowemu spełniającemu kryterium dochodowe. Warunek ten mówi, że dochody za 2023 rok nie powinny przekraczać 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym oraz 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Ważne: przekroczenie kryterium dochodowego nie dyskwalifikuje cię w uzyskaniu wsparcia! W takiej sytuacji znajduje zastosowanie zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że kwota świadczenia będzie pomniejszana o kwotę przekroczenia kryterium. Minimalna kwota wypłacanych bonów energetycznych wynosi 20 złotych.

Wysokość bonu energetycznego

Bon energetyczny jest formą jednorazowego świadczenia. Jego wysokość zależy od ilości osób w gospodarstwie domowym oraz jego głównego źródła ogrzewania i wynosi:

  • 300 złotych dla gospodarstw jednoosobowych;
  • 400 złotych dla 2-3-osobowych;
  • 500 złotych dla 4-5-osobowych,
  • 600 złotych dla 6-osobowych oraz większych.

Komu przysługuje podwyższona kwota świadczenia?

Dodatkowo bon o podwyższonej wysokości przysługuje osobom, które ogrzewają dom między innymi za pomocą pompy ciepła lub bojlera elektrycznego, czyli gdy główne źródło ogrzewania jest zasilane energią elektryczną. W takich przypadkach kwota świadczenia wzrośnie aż o 100% i wyniesie odpowiednio:

  • 600 złotych dla gospodarstw jednoosobowych;
  • 800 złotych dla 2-3-osobowych;
  • 1000 złotych dla 4-5-osobowych,
  • 1200 złotych dla 6-osobowych oraz większych.

Więcej na ten temat przeczytasz w naszych poprzednich artykułach:

Zobacz także:

Źródła: gov.pl, infor.pl

Fot.: mangostarstudio/canva.com, gov.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.