Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Borneo: trwa budowa leśnego korytarza dla zwierząt

rhino

Borneo: trwa budowa leśnego korytarza dla zwierząt

Borneo Orangutan Survival współpracuje z Rhino and Forest Fund, aby pomóc przetrwać naturalnym siedliskom egzotycznych zwierząt. BOS zwraca szczególną uwagę na tragiczny los orangutanów, nosorożców i słoni, które nieustannie są pozbawiane swoich naturalnych siedlisk, a nawet życia.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Borneo to wyspa plasująca się na trzecim miejscu pod względem swojej wielkości. Większa jest tylko Grenlandia i Nowa Gwinea. Niewielki, jak na rozmiar tej wyspy projekt polega na stworzeniu korytarza leśnego dla zwierząt, który powstanie na miejscu plantacji oleju palmowego. 

Na ratunek ginącym gatunkom

Tereny, które przekształca Rhino and Forest Fund (RFF) wraz z sojusznikami są zasadzane przez rozmaite gatunki drzew, które, tworząc gęsty las, mają pomóc w przemieszczaniu się zwierzętom zagrożonym wyginięciem. Na tych terenach żyją rzadko spotykane słonie indyjskie (karłowate) oraz bantengi azjatyckie, ssaki z rodziny wołowatych.

Fundacje musiały zakupić wyznaczony obszar w Borneo, aby móc ratować bioróżnorodność lasów tropikalnych. Ich celem jest poprowadzenie długotrwałego procesu odbudowy lasu na obszarach Tabin i Kulamba we wschodniej Malezji, gdzie znajduje się duża ilość plantacji palm olejowych. RFF chce tym projektem zwrócić uwagę na ciągle pojawiający się problem wycinania cennych, przyrodniczych obszarów na rzecz zasadzania plantacji palmowych. Poprzez stałe naruszanie terenów pełnych wyjątkowej fauny i flory, świat traci na bioróżnorodności.

Nowo postały jeden z serii murali w Greenwich w Anglii alarmuje o zachowaniu siedlisk orangutanów:

NtbFwHoOGZCzAvggT6tLZgv4udD0CWCg0TPPv wHg4R4niubDospIaOYyjUVU0989Rmkri3h 5 3Sj8Gs8M1THwlO4Loo5lZIHZj1eOclM0unQNAh

Ochrona pierwotnego lasu deszczowego i jego (prawie) naturalne odtworzenie jest ważnym kierunkiem działań w walce ze zmianami klimatycznymi i masowym wymieraniem gatunków. Takie działanie przynoszą rozmaite korzyści zarówno siedliskom i różnorodności biologicznej, jak i ludziom stabilizując ich sytuację finansową – czytamy na stronie RFF.

Iman, ostatni nosorożec sumatrzański zmarł w zeszłym roku w Malezji. Tragedia, bo tak nazywają to zdarzenie ekolodzy, była spowodowana działaniem kłusowników oraz niszczeniem naturalnych siedlisk zwierząt. Przypomnijmy, że w ciągu ostatnich 10 lat kilkaset nosorożców zostało pozbawionych życia poprzez kłusowników polujących na ich rogi. Nielegalny handel kośćmi nosorożca jest wciąż widoczny w Azji, gdzie bandyci wciąż polują na nosorożce, aby uzyskać pożądany na czarnym rynku towar.

Odmienić los

Światowe organizacje i samorządy zawarły sojusz, aby przekształcić i udokumentować proces przemiany lasu. Ekolodzy wierzą, że wynik ich pracy będzie inspiracją i twardym argumentem na to, aby chronić naturalnych siedlisk zwierząt w lasach deszczowych, nie tylko Malezji, ale i Indonezji. Według ekspertów niszczenie najcenniejszych terenów przyrody powoduje trwale szkody w glebie i w kimacie na ogromnej przestrzeni. 

Sojusz RFF, BOS, Leibniz-IZW i Departamentu Leśnictwa Sabah wnosi ważny wkład w realizację celu Zrównoważonego Rozwoju ONZ – Działania na rzecz klimatu. […] Jak wygląda optymalny proces przemiany plantacji palm olejowych w lasy deszczowe i wykorzystanie na nowo zachowanych terenów? To nasze główne pytania, na które chcemy poznać odpowiedź. – powiedział Steven Seet, szef działu public relations w Leibniz-IZW i członek zarządu RFF.

Świat OZE gorąco kibicuje tej inicjatywie!

8Ay6eEJzKcphUrxWjeP9zp9lzbd 1kzbNnJdtEjQZ0

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.