Branża energetyczna zainwestowała 300 milionów dolarów w blockchain w 2017 roku

2017 rok był punktem zwrotnym w globalnym zastosowaniu blockchain. Według danych GTM Research sam sektor energetyczny w okresie od drugie kwartału 2017 roku do pierwszego kwartału 2018 roku zainwestował ponad 300 milionów dolarów w tę technologię.

Colleen Metelitsa, analityk gridowy w GTM Research, 8 marca 2018r. podczas Greenchack’s Blockchain in Energy Forum w Nowym Jorku zaprezentowała raport. Jak się okazuje, po raz pierwszy technologię blockchain w sektorze energetycznym zastosowano w kwietniu 2016 roku na nowojorskim Brooklynie. Obecnie istnieją około 122 podmioty w energetyce, które zaangażowane są w blockchain, a samych projektów wdrożono już około 40. „Każdego tygodnia pojawia się nowa firma”, podkreśliła Colleen Metelitsa.

Fotowoltaika od Columbus Energy

W raporcie przedstawiono liczbę przedsiębiorstw energetycznych z użyciem technologii blockchain według lokalizacji, fundusze podzielone według kryterium mechanizmu finansowania oraz zalety i wady technologii blockchain w sektorze energetycznym.

Przedsiębiorstwa użyteczności publicznej rozważają także bezpośrednie inwestycje w spółki typu blockchain, eksperymentując z przypadkami wykorzystania energii transaktywnej, rozliczaniem klientów, gromadzeniem danych i rozproszonym zarządzaniem zasobami. Centrica, RWE, Innogy i TEPCO dokonały inwestycji w startupach blockchain w ciągu ostatniego roku. Wiele innych przedsiębiorców współpracuje z konsorcjami, takimi jak Energy Web Foundation.

Dla przykładu firma Tokyo Electric Power (TEPCO) zainwestowała ostatnio w angielską firmę Electron z siedzibą w Londynie, specjalizującą się m.in. w scentralizowanych strukturach i zdecentralizowanych systemach dla sektora energetycznego.

TEPCO ujawniło swoją inwestycję w ramach londyńskiego Blockchain Electron pod koniec 2017 roku. Z przychodami przekraczającymi 456 miliardów dolarów jest największym, japońskim dostawcą usług obsługującym miliony domów w Japonii wraz z filiami i oddziałami w ośmiu innych krajach. TEPCO zapowiedział, że obie firmy będą badać rozwiązania wykorzystujące dzisiejszą scentralizowaną infrastrukturę, aby wprowadzić zdecentralizowaną platformę blockchain do transakcji energetycznych.

Źródło: CCN.com, GTM Reserach