węgiel

Branża ubezpieczeniowa odwraca się od węgla

Jak zauważa Oliver Ralph na łamach „Financial Times”, branża ubezpieczeniowa stopniowo zaczyna się odsuwać od firm działających w ramach energetyki konwencjonalnej. Najwięksi ubezpieczyciele na świecie dostrzegają problem związany z globalnym ociepleniem oraz z zatruwaniem środowiska.

Kwestia ochrony środowiska to nie najważniejsza przyczyna wskazanej powyżej tendencji. Firmy ubezpieczeniowe obawiają się też, że globalne ocieplenie może doprowadzić do poważnych roszczeń ubezpieczeniowych ze strony podmiotów energetyki konwencjonalnej. Powstaje więc dyskusja, czy takie firmy powinno się objąć ubezpieczeniem, jeśli mają istotny wpływ na zanieczyszczanie środowiska.

Grupa Unfriend Coal poinformowała, że według ich wyliczeń szereg firm ubezpieczeniowych i funduszy emerytalnych wycofało własne udziały ze spółek zarabiających na węglu – w sumie sprzedano akcje o wartości ponad 20 miliardów dolarów. Peter Bosshard, koordynator Unfriend Coal, zauważa: „Branża ubezpieczeniowa ma wyjątkową możliwość odgrywania roli w przejściu od paliw kopalnych do czystej energii. Firmy te posiadają długofalowy interes w unikaniu niekontrolowanych zmian klimatycznych, ale jednocześnie nadal wspierają i gwarantują gospodarkę paliwami kopalnymi.”

„Górnictwo jest najbardziej zanieczyszczającym przemysłem i najbardziej szkodliwym dla światowej temperatury. Dla nas kluczowe znaczenie ma zaprzestanie produkcji nowych mocy z węgla”, komentuje Jad Ariss, szef działu spraw publicznych i odpowiedzialności korporacyjnej we francuskiej firmie Axa, która w ubiegłym roku przestała ubezpieczać nowe projekty budowy infrastruktury węglowej, a także firmy zajmujące się wydobyciem piasków bitumicznych.

Z kolei szwajcarska grupa Zurich oświadczyła w listopadzie 2017 roku, że nie będzie już oferowała swoich usług nowym kopalniom oraz firmom, które ponad 50% swoich zysków uzyskują z węgla. Druga grupa szwajcarska – Swiss Re chce wprowadzić podobna politykę biznesową, ale nie podała jeszcze oficjalnego stanowiska.

Światowe Stowarzyszenie Węgla (The World Coal Association), które reprezentuje przemysł węglowy, odmówiło komentarza dziennikarzowi „Financial Times”.

Źródło: Financial Times

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Codzienny raport smogowy – 17.01.

Pogoda się uspokoiła, czyżby to zwiastowało powrót smogu? Na mapie coraz mniej zielonych punktów. W poniedziałek wystartował Wrocławski Indeks Powietrza, jest to odpowiedź na apel Dolnośląskiego Alarmu Smogowego w sprawie informowania mieszkańców o prawdziwej skali zagrożeń w obszarze jakości powietrza. Niecierpliwie czekamy na bardziej restrykcyjne normy dla całego kraju.