Fotowoltaika opłacalna dla gospodarstw domowych ze względu na dopłaty do węgla

Szacuje się, że wzrosną ceny energii elektrycznej ze względu na polską politykę energetyczną, która skupia się przede wszystkim na węglu. Takie prognozy opublikował Instytut Energetyki Odnawialnej. To szansa dla sektora OZE oraz wzrost opłacalności inwestycji w fotowoltaikę dla gospodarstw domowych.

Aktualnie ceny za energię elektryczną wahają się w okolicach 0,60-0,65 zł za 1 kWh, ale będą one stopniowo wzrastać ze względu na ciągłe dofinansowywanie energetyki węglowej. Natomiast w przypadku instalacji fotowoltaicznej można ten koszt znacznie zredukować, nie przekraczając 0,30 zł za 1 kWh. Inwestycja w panele słoneczne powinna więc zwrócić się po kilku latach.

Jak podkreślają analitycy, poza obniżeniem rachunków, pozytywna jest również zmiana w świadomości konsumentów, którzy decydując się na panele słoneczne, stają się prosumentami. Kupując energię od dostawców zewnętrznych nie zastanawiają się nad jej racjonalnym wydatkowaniem. Będąc prosumentami optymalizują zużycie prądu oraz korzystają z ekologicznych rozwiązań dla swojego domu.

Jak pokazują raporty na temat rozwoju OZE w Polsce, największy udział mają mikroinstalacje fotowoltaiczne, do 10 kW, z których przede wszystkim korzystają osoby fizyczne – właściciele domków jedno i wielorodzinnych.

„Jeżeli tempo spadku kosztów w fotowoltaice będzie tak szybkie jak dotychczas, nie ma w Polsce żadnego sektora, który byłby w stanie z nią konkurować”, stwierdza Tomasz Podgajniak, były minister środowiska.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Codzienny raport smogowy -10.11.

Dziś zaczynamy kolejny długi weekend, ale czy to dobry czas na rodzinne spacery? Dziś mapa znów zaświeciła się na czerwono, smog nie odpuszcza. Najgorzej jest na południu Polski, są miejsca gdzie poziom dopuszczalnego stężenie pyłów jest przekroczony nawet o 900%!!! Sprawdźcie czy warto dziś wychodzić z domu. Przypominamy, że smog stanowi poważne i jak najbardziej realne zagrożenie dla zdrowia, uważajcie na siebie.

Codzienny raport smogowy – 11.11.

Dziś świętujemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody tego święta organizowane są prawie we wszystkich polskich miastach. Marsze, koncerty, biegi, akcje sadzenia drzew czy gry miejskie – większość atrakcji będzie odbywać się na “świeżym” powietrzu. Niestety smog nawet dziś nie odpuszcza, załóżcie więc maseczki, astmatycy, dzieci i osoby starsze powinni ograniczyć czas przebywania oraz unikać wysiłku fizycznego na otwartym powietrzu. Świętujcie zdrowo i z rozwagą!