Breakthrough Energy – projekt wsparcia dla OZE

Breakthrough Energy – projekt wsparcia dla OZE

Odnawialne Źródła Energii ciągle się rozwijają, budząc przy tym zainteresowanie wielu poważnych firm i państw na całym świecie. Nie dzieje się to bez przyczyny. Kilkadziesiąt lat temu nie mieliśmy świadomości, jaką krzywdę wyrządzamy przyrodzie poprzez swoje działania technologiczne. W 2016 roku ochrona przyrody nie jest przymusem, a chęcią wielu narodów – niestety, wciąż nie wszystkich. Kolejną jest chęć osiągnięcia niezależności energetycznej. W przypadku konwencjonalnych źródeł energii nie jest to możliwe w przypadku krajów, które nie leżą na zbyt hojnych złożach surowców. Ekologiczne Źródła Energii są dla nich największą szansą na osiągnięcie niezależności, dzięki której mogą uwolnić się od największych graczy na rynku energetycznym.

W ostatnim czasie powstało wiele inicjatyw mających na celu działania ku rozpowszechnieniu odnawialnych źródeł energii. W zeszłym tygodniu światło dzienne ujrzała informacja o stworzeniu funduszu Breakthrough Energy, który powstał przy współpracy najbogatszych, a zarazem najbardziej wpływowych ludzi na świecie. W jego stworzenie zaangażowali się między innymi Bill Gates, Mark Zuckerberg czy Jeff Bezos. Ich celem jest nie tylko rozpropagowanie ekologicznych źródeł energii, lecz również wytwarzanie taniej, zielonej energii w taki sposób, by nie wpływać na zmiany klimatu. Na ten cel zamierzają oni poświęcić w krótkim czasie co najmniej miliard dolarów.
Schemat działania funduszu jest całkiem prosty. Zrzeszeni wokół projektu inwestorzy mają zamiar inwestować w przedsiębiorstwa działające w pięciu branżach, takich jak budownictwo, transport, rolnictwo, produkcja przemysłowa czy szeroko pojęta branża energetyczna. Breakthrough Energy to również szansa dla innowacyjnych startupów, które mogą uzyskać wsparcie dla swoich interesujących projektów wykorzystujących OZE.

Cała inicjatywa miała swój początek na paryskim szczycie klimatycznym w poprzednim roku. Blisko 30 najbogatszych ludzi świata dzięki namowom Billa Gates’a zgodziło zjednoczyć się po to, by wspólnie działać ku rozwojowi niekonwencjonalnych źródeł energii. Powstała inicjatywa z pewnością jest krokiem naprzód dla całej branży związanej z odnawialnymi źródłami energii.