Brytyjczycy chcą przywrócenia plastikowych słomek do McDonald’s

W minionym roku sieć restauracji McDonald’s pod naciskiem klientów zdecydowała się na wycofanie z oferty jednorazowych słomek wykonanych z plastiku i zastąpienie ich papierowymi odpowiednikami przyjaznymi środowisku. Takie rozwiązanie nie dla wszystkich okazało się właściwe: na platformie 38 Degrees pojawiła się petycja z żądaniem przywrócenia do sieci McDonald’s plastikowych słomek. Dotychczas pod petycją podpisało się niemal 40 tysięcy Brytyjczyków.

W minionym roku sieć restauracji McDonald’s wycofała plastikowe słomki ze wszystkich swoich 1931 restauracji zlokalizowanych na terenie Wielkiej Brytanii i Irlandii. Wówczas podkreślano, że takie działanie wpłynie pozytywnie na ochronę środowiska naturalnego i zapobiegnie połykaniu małych fragmentów plastikowych odpadów przez morskie stworzenia. Argumentowano, że każdego dnia w brytyjskich sklepach sieci McDonald’s zużywa się około 1,8 mln plastikowych słomek.

Nasi klienci powiedzieli nam, że chcą, abyśmy również byli przyjaźni środowisku, ale żeby zmiana na lepsze odbyła się bez narażania obecnego doświadczenia związanego z konsumpcją w naszych restauracjach – podkreślił Paul Pomroy, dyrektor generalny McDonald’s na obszar Irlandii i Wielkiej Brytanii, cytowany przez portal Fpiec.pl. – W ciągu ostatnich kilku miesięcy ściśle współpracowaliśmy z nowymi dostawcami słomek, aby znaleźć rozwiązanie, które zadowoli naszych klientów.

Nowym rozwiązaniem stały się papierowe słomki. Ich producenci gwarantowali, że ekologiczny zamiennik będzie na tyle trwały, by wytrzymać około 30 minut w nienaruszonym stanie, umożliwiając tym samym bezproblemowe wypicie napoju. Wśród konsumentów przeprowadzono również testy, które wykazały, że nowe słomki właściwie spełniają swoją rolę.

Jednak zdaniem wielu Brytyjczyków ekologiczny zamiennik okazał się złym rozwiązaniem. Przeciwnicy papierowych słomek argumentują, że zbyt szybko się one rozkładają, co uniemożliwia wypicie napojów, a dodatkowo taka słomka zostawia na języku specyficzny posmak oraz mikrodrobiny papieru.

Od petycji domagającej się przywrócenia plastikowych słomek dystansują się przedstawiciele portalu 38 Degrees, którzy podkreślają, że inicjatywa pochodzi od użytkowników portalu, a nie jego właścicieli.