Brytyjscy naukowcy uruchomili narzędzie do prognozowania osiągów systemów PV

Zespół naukowców z uniwersytetu w Sheffield opracował usługę, która udostępnia prognozy poziomu generacji mocy z systemów fotowoltaicznych nawet do trzech dni w przód. Pozwala to na oszacowanie poziomu dostarczanej przez systemy PV energii i dostosowanie pracy sieci przesyłowej do tych warunków.

Dzięki projektowi Sheffield Solar, jak twierdzą badacze, możliwe jest zmniejszenie kosztów utrzymania sieci przesyłowej i zwiększenie wydajności całego systemu energetycznego. Dzięki tej usłudze, brytyjski krajowy operator sieci przesyłowej ma dostęp do prognozy ilości energii elektrycznej dostarczanej z PV na 72 godziny w przód.

W wielu rejonach świata energia odnawialna staje się coraz istotniejszym składnikiem miksu energetycznego. Z uwagi na niestabilny charakter części tych źródeł, konieczne są mechanizmy balansowania sieci energetycznej, co jest problematyczne, przy dużym odsetku OZE w krajowym miksie energetycznym.

Systemy monitorowania i prognozowania ilości energii produkowanej z OZE są jednym z mechanizmów zmniejszania wpływ niestabilności źródeł odnawialnych na stabilność sieci energetycznej, szczególnie w przypadku źródeł takich jak fotowoltaika.

Do końca października tego roku zespół z Sheffield udostępnia swoje narzędzie do prognozowania pracy systemów PV zupełnie za darmo. Usługa dostępna jest poprzez stronę zespołu w witrynie uniwersytetu. Zespół chce rozwijać projekt dalej, poszerzyć zakres geograficzny jego działania oraz stworzyć bardziej spersonalizowane prognozy dla różnych rejonów.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

General Electrics dostarczy turbiny wiatrowe do Pakistanu

Następny artykuł

Hałas turbin wiatrowych podstawą do anulowania umowy sprzedaży nieruchomości?

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , ,