Brytyjski inwestor przymierza się do zakupu udziału Eletrobrasa w farmach wiatrowych

Brytyjska firma z branży energetycznej prowadzi obecnie rozmowy z brazylijską państwową spółką energetyczną Eletrobras, która jest operatorem m.in. systemów OZE w tym kraju. Negocjacje dotyczą zakupu przez Brytyjczyków mniejszościowego pakietu udziałów w około 640 MW farm wiatrowych w Brazylii.

Przedstawiciele Eletrobrasa podpisali już z europejskim inwestorem list intencyjny, związany z inwestowaniem w lokalnych, brazylijskich operatorów energetycznych. W zamian za te inwestycje Eletrobras przyznał Brytyjczykom prawo do złożenia pierwszej oferty na zakup udziałów w holdingu wiatrowym, w momencie gdy firma już oficjalnie wystawi udziały w tym OZE na sprzedaż, jak informuje Paulo Dalla Nora. Nora jest partnerem Eletrobrasa, związanym z FIR Capital  brazylijską spółką finansową, zajmującą się m.in. strukturyzowaniem tego rodzaju transakcji od strony kapitałowej.

Nora, podobnie jak Eletrobras, odmawiają podania danych inwestora zainteresowanego zakupem. Podobnie jak kupiec, nie jest znana również kwota brytyjskiej inwestycji. Wiadomo jedynie, że jest ona związana, między innymi, ze sporym zadłużeniem Eletrobrasa, na poziomie niemalże 15 miliardów dolarów. Firma chce pieniędzmi z sprzedanych udziałów spłacić część swoich długów.

Jak informuje prezes spółki, Wilson Ferreira, firma posiada udziały w 110 specjalnych spółkach, dedykowanych OZE. Ich wartość szacuje się 1,43 miliarda dolarów.

Zagraniczni inwestorzy zainteresowani są inwestycjami w udziały w spółkach sektora wiatrowego, posiadane przez Eletrobrasa, jako że jest to punkt wejściowy na brazylijski rynek – komentuje Paulo Dalla Nora. Skupiamy się obecnie na prywatyzacji brazylijskiego rynku OZE, a strona rządowa pochwalić się może już sporymi sukcesami w tym zakresie.

Eletrobras jest właścicielem 49% omawianych farm wiatrowych. Obecnie spółka jest na etapie dokładnej wyceny wartości udziałów. Pozostałą część udziałów posiada dwóch lokalnych operatorów energetycznych, którzy mają prawo pierwokupu udziałów posiadanych przez Eletrobrasa, jeśli firma rzeczywiście zdecyduje się na wystawienie ich na sprzedaż.

FIR Capital, także otrzymać ma część udziałów – nawet do 10%.

Omawiane udziały w spółkach wiatrowych to nie jedyne posiadane przez Eletrobrasa akcje z tego sektora. Spółka posiada jeszcze udziały w 60 kolejnych spółkach operujących mocą około 1600 MW. Ich wartość szacuje się na około 700 milionów dolarów.

Dwaj pozostali operatorzy, będący współwłaścicielami sprzedawanych przez Eletrobrasa farm wiatrowych dalej rozwijają się w Brazylii. Obecnie posiadają oni w swoich planach kolejne 820 MW farm.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Solarna winda szansą na niższe rachunki

Następny artykuł

Saudyjczycy wybudują 700 MW nowych mocy fotowoltaicznych i wiatrowych

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , ,