CBŚP rozbiło gang złodziei paneli fotowoltaicznych

56 osób zatrzymanych, 45 aresztowanych, 228 zarzutów – to efekt współpracy CBŚP i Policji z Niemiec.

Rozbicie międzynarodowej grupy przestępczej trudniącej się kradzieżami paneli fotowoltaicznych w Niemczech, to wynik intensywnych, wspólnych działań policjantów CBŚP z Zielonej Góry i Niemiec. Dzięki współpracy służb policyjnych zatrzymano 2 osoby podejrzane o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą oraz 54 członków grup, z czego 45 podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych. Łącznie śledczy przedstawili 228 zarzutów i odzyskali mienie warte blisko 2 mln złotych.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Policjanci z Wydziału w Zielonej Górze Zarządu w Gorzowie Wielkopolskim Centralnego Biura Śledczego Policji, wiele miesięcy zbierali informacje dotyczące zorganizowanej grupy działającej na terenie Polski oraz Niemiec. Z ich informacji wynikało, że członkowie tej grupy zajmowali się kradzieżami paneli fotowoltaicznych w Niemczech, które następnie zbywane były u paserów na terenie Polski. Ich łupem mogło paść co najmniej kilka tysięcy paneli fotowoltaicznych oraz falowników, o łącznej wartości ponad 3,5 mln euro.

Według ustaleń Policji niemieckiej w Landzie Brandenburskim w ciągu roku dochodziło do kilkudziesięciu włamań i kradzieży z farm fotowoltaicznych. Wspólne działania policjantów z CBŚP i Niemiec doprowadziły do zatrzymania osób na gorącym uczynku kradzieży paneli fotowoltaicznych oraz podejrzanych o paserstwo, którzy działali między innymi na terenie województwa wielkopolskiego i lubelskiego.

Dzięki partnerskiej współpracy służb policyjnych zatrzymano dwie osoby podejrzane o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą oraz 54 członków tych grup, którym przedstawiono 228 zarzutów. 45 podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych. Podczas prowadzonych realizacji odzyskano mienie warte blisko 2 mln złotych.

Postępowania przygotowawcze były prowadzone równolegle pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze i Prokuratury ds. Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości z Brandenburgii w Frankfurcie nad Odrą.

Żródło: CBŚP