Wiadomości OZE Nowe autobusy od Solaris trafią do Poznania 20 września 2017 Wiadomości OZE Nowe autobusy od Solaris trafią do Poznania 20 września 2017 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Przedstawiciele Zarządu MPK w Poznaniu oraz firmy Solaris Bus & Coach S.A. podpisali umowę na zakup 37 niskopodłogowych, proekologicznych autobusów dla stolicy Wielkopolski. Jest to kolejny element realizowanej strategii odnawiania taboru komunikacji miejskiej w Poznaniu. Reklama Umowa podpisana przez Prezes Solaris Bus & Coach S.A., Solange Olszewską i Prezesa MPK Poznań Sp. z o.o., Wojciecha Tulibackiego, dotyczy zakupu 19 pojazdów o długości 12 metrów oraz 18 autobusów przegubowych, 18-metrowych. – Chcemy wycofać z naszej floty autobusowej najbardziej wyeksploatowane pojazdy – mówi Wojciech Tulibacki, Prezes Zarządu MPK Poznań. – W zamian zapewnimy naszemu miastu 37 supernowoczesnych autobusów najnowszej generacji, które będą przyjazne dla jego mieszkańców. Silniki nowych autobusów będą spełniać bardzo restrykcyjną normę emisji spalin Euro6. Aż trudno uwierzyć, że w ciągu kilkudziesięciu lat dzielących starego poczciwego Jelcza, popularnie zwanego „ogórkiem”, do tego najnowszego pojazdu, tak bardzo zmienił się design i wyposażenie miejskiego autobusu, a co za tym idzie komfort przejazdu. – Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu było naszym pierwszym klientem i dlatego zajmuje szczególne miejsce w historii naszego przedsiębiorstwa. Ogromnie się cieszę, że po raz kolejny jesteśmy darzeni zaufaniem poznańskiego MPK, a pasażerów możemy zapewnić o tym, że otrzymają do dyspozycji pojazdy o najwyższym standardzie i komforcie podróżowania – powiedziała Solange Olszewska, właścicielka i Prezes Zarządu firmy Solaris. Nowe pojazdy spełniać będą również najwyższe europejskie standardy w zakresie bezpieczeństwa. Będą to autobusy niskopodłogowe, przyjazne dla niepełnosprawnych i osób z wózkami dziecięcymi, z systemem wewnętrznego i zewnętrznego monitoringu, który wpływa na bezpieczeństwo jazdy, z klimatyzacją, systemem automatycznego gaszenia pożaru w komorze silnika oraz drzwiami odskokowo przesuwnymi, które gwarantują szybsze i łatwiejsze wejście i wyjście pasażerów. – Jest w tych autobusach wiele rozwiązań, które od pewnego czasu stały się już standardem w naszych kolejnych przetargach – wskazuje Wojciech Tulibacki – klimatyzacja i system monitoringu, energooszczędne oświetlenie w technologii LED, dodatkowe miejsce dla wózka dziecięcego, miejsce do bezpiecznego przewozu rowerów, komplet zewnętrznych tablic informacyjnych w technologii LED dla ich lepszej widoczności, wewnętrzna tablica informacyjna LCD to tylko niektóre z nich. W zamówionych pojazdach znajdą się także absolutne nowości, których nie mieliśmy do tej pory w naszych autobusach: system rekuperacji, który sprawia, że autobusy będą energooszczędne, a także informacje w alfabecie Braila. To ważna informacja dla osób niewidomych i niedowidzących i kolejne ułatwienie zachęcające niepełnosprawnych do podróży środkami miejskiej komunikacji. Zgodnie z kontraktem, nowe Solarisy Urbino dotrą do MPK latem przyszłego roku. Dodatkowym zobowiązaniem dla dostawcy będzie przeprowadzenie szkoleń dla minimum 20 pracowników MPK Poznań w zakresie obsługi i wszelkiego typu napraw. – Jako jeden z polskich liderów w stosowaniu nowych, proekologicznych rozwiązań – zauważa Prezes Wojciech Tulibacki – kierujemy nasze zainteresowanie w stronę ekomobilności i zdecydowaliśmy o przeprowadzeniu testów zeroemisyjnego autobusu elektrycznego nowej generacji. Uroczyste podpisanie umowy było także okazją do zaprezentowania autobusu elektrycznego, który w najbliższych dniach testowo pojawi się we flocie poznańskiego MPK. Nowy Solaris Urbino 18 electric to autobus całkowicie bezemisyjny, który napędzany jest energią elektryczną. Niezwykle cichy pojazd wyposażony jest w baterie typu Solaris High Energy, a napęd stanowi oś ze zintegrowanymi silnikami elektrycznymi. Autobus może być ładowany za pomocą złącza typu plug-in lub z pantografu. Elektryczny Solaris będzie jeździł po ulicach Poznania w barwach MZA Warszawa, ponieważ zaraz po prezentacji, zostanie wydzierżawiony do stolicy na okres 3 lat. Ekobus będzie w najbliższych dniach obsługiwał linie: 74, 51 i 63. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.