Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Cegły z odpadów – w składzie pył budowlany i plastik

nowinki technologiczne, cegły z odpadów

Cegły z odpadów – w składzie pył budowlany i plastik

Indyjscy inżynierowie opracowali nowy rodzaj budulca – cegły z odpadów. Ich skład to 80% pyłu budowlanego i 20% plastiku, którego nie da się ponownie przetworzyć lub wykorzystać.

Reklama

Inżynierowie zrzeszeni w pracowni firmy Rhino Machines opracowali unikalną recepturę i utworzenie cegły z odpadów. Silica Plastic Block (SPB), bo tak nazwali swoje dzieło, jest odpowiedzią na ograniczenie ilości odpadów budowlanych. W Indiach, ze względu na szybki rozwój miast odpady te są poważnym problemem nie tylko dla środowiska, ale także dla zdrowia i życia mieszkańców.

Trudne początki

Firma Rhino Machines chciała znaleźć sposób na ograniczenie odpadów budowlanych pochodzących z jednej z ich fabryk. Właścicielom zależało, aby generowane odpady miały ponowne zastosowanie w procesie produkcyjnym. Zatrudnieni w tym celu inżynierowie eksperymentowali z różnymi substancjami, m.in. z popiołów lotnych wiązanych cementem czy cegieł ilastych. Początkowe testy nie dawały jednak zadowalających efektów, ponieważ ciągle wykorzystywano nadmierną ilość surowców naturalnych, takich jak woda, gleba czy cement.

SPB jest ekologiczna i bardziej wytrzymała

Ratunkiem na eliminację trudnych odpadów z fabryki okazały się być tworzywa sztuczne. Ze względu na swoje właściwości umożliwiły lepsze wiązanie frakcji w cegle, jednocześnie pozwalając na utwardzenie jej przy małym zużyciu wody.

Stwierdzono, że SPB mają 2,5-krotnie większą wytrzymałość niż zwykłe cegły z czerwonej gliny, podczas gdy do ich zużycia potrzebne jest około 70-80 % pyłu odlewniczego przy 80% mniejszym zużyciu zasobów naturalnych. Wraz z dalszymi testami i pracami rozwojowymi przygotowano nowsze formy do testowania ich jako kostek brukowych, a ich wyniki okazały się sukcesem.czytamy na stronie firmy.

Zamiast na wysypisko, plastik trafia do cegieł

Aby zapewnić sobie dostawy czystych tworzyw sztucznych, autorzy projektu zwrócili się do przedstawicieli różnych branż. Dzięki podjętym współpracom odpady zamiast trafić na wysypisko śmieci, zmienią się w ekologiczny budulec. W ciągu 4 miesięcy zebrano aż sześć ton tworzyw sztucznych oraz szesnaście ton pyłu i piasku z przemysłu odlewniczego.

To jednak nie jedyna zaleta cegieł SPB. Koszt ich produkcji wynosi praktycznie tyle samo, co cena produkcji cegieł z czerwonej gliny, które w Indiach są najpopularniejszym materiałem budowlanym.

Źródło: whitemad.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.