W centrum Żywca powstaje pasieka

Pszczoły są niezwykle pożytecznymi owadami, których niestety z roku na rok jest coraz mniej. Zabija je wiele czynników, między innymi stosowanie chemicznych środków w rolnictwie. Wśród nich najgroźniejsze dla pszczół są pestycydy, które zaburzają ich orientację w terenie, przez co nie są one w stanie wrócić do ula. Problem masowego ginięcia pszczół w ostatnich latach jest powszechnie znany, dzięki czemu powstają cenne inicjatywy, mające na celu jeszcze bardziej zwrócić uwagę na ten problem.

Jedna z nich będzie realizowana w centrum miasta Żywiec, a konkretnie w Parku Habsburgów. Powstaje tam mała miejska pasieka, w której skład będzie wchodzić dziewięć uli. Jej oficjalne otwarcie zaplanowane jest na 29. lipca.

Jak mówi burmistrz miasta Antoni Szlagor, w tym małym projekcie chodzi o zwrócenie uwagi na to, jak ważne dla społeczeństwa są pszczoły i ch stabilna egzystencja. To one zapylają aż 71 gatunków roślin uprawnych spośród 100, które są odpowiedzialne za zapewnienie 90% żywności na świecie.  Otwarciu miejskiej pasieki będą towarzyszyć okolicznościowe imprezy – warto sprawdzić na stronach miasta! We wrześniu odbędzie się pierwsze żywieckie miodobranie.