Polska Ceny węgla będą rosnąć? 12 września 2017 Polska Ceny węgla będą rosnąć? 12 września 2017 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Węgiel wciąż stanowi podstawę polskiej gospodarki i trudno oczekiwać, że w niedługim czasie to się zmieni. Nadal przeprowadza się zbyt mało inwestycji w odnawialne źródła energii, nawet w obliczu nieopłacalności wydobycia węgla. Jak zapowiada Krzysztof Szlaga, prezes kopalni „Bogdanka”, ceny czarnego złota będą rosnąć. Reklama W ciągu ostatnich sześciu miesięcy wzrósł indeks cen węgla dla ciepłownictwa. Z kolei indeks dla energetyki pozostawał stabilny i dopiero niedawno skoczył aż do poziomu dziewięciu złotych. Sytuacja nieco inaczej kształtuje się w kontraktach spotowych – ich ceny są znacznie wyższe. Zdaniem Krzysztofa Szlagi zwiastuje to nieuchronną podwyżkę cen węgla na polskim rynku, której trudno będzie przeciwdziałać. Stawki w portach ARA również wzrosły w ciągu ostatniego roku. W 2016 roku kształtowały się one na poziomie czterdziestu dolarów za tonę, obecnie cena utrzymuje się na poziomie dwukrotnie wyższym, w okolicach osiemdziesięciu dolarów. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.