Change the weather – nowy projekt w angielskich mediach informuje o zanieczyszczeniach powietrza

Bądź klimatycznym bohaterem, pisze na swojej stronie gigant energetyczny E.ON, który jednocześnie włącza się w globalny proces zrównoważonego rozwoju. Spółka energetyczna, która w 2019 roku zanotowała 41,48 miliarda euro przychodu, postanowiła odpowiedzieć na prośby Brytyjczyków. E.ON angażuje się w akcję medialną, której celem jest informowanie o zanieczyszczeniach powietrza podczas wyświetlania prognoz pogody. Tym samym planuje się szerzyć świadomość Anglików na temat zagrożeń.

Brytyjczycy zaniepokojeni stanem powietrza

E.ON zlecił wykonanie sondażu Air Care Research wśród 4000 Anglików, których zapytano o kwestie związane z zanieczyszczeniami powietrza i zdrowiem. Wysokie stężenie pyłów zawieszonych  w powietrzu wpływa zarówno na codzienne samopoczucie, jak i na rozwój rozmaitych chorób górnego i dolnego odcinka układu oddechowego. Dlatego też aż 86% Anglików przyznało, że zanieczyszczenia powietrza są kwestią bardzo istotną i powinno się mówić o nich więcej. Z kolei 56% mieszkańców UK stwierdziło, że teraz dużo bardziej dbają o środowisko i zwracają uwagę na aspekt ekologiczny. 72% chciałoby, aby ilość zawieszonego pyłu w powietrzu została uwzględniona w prognozach pogody. E.ON postanowił się do tego przyczynić.

Zmień pogodę!

Spółka uruchamia właśnie usługę, której celem jest wsparcie krajowych i regionalnych mediów w podawaniu informacji i pokazywaniu map informujących o jakości powietrza podczas prognozowania pogody. Nowa usługa “Change the weather” została stworzona wspólnie z dostawcą usług pogodowych DTN. Dzięki technologicznym rozwiązaniom mieszkańcy Anglii będą mogli na bieżąco śledzić stan jakości powietrza w regionie. Celem E.ON jest także zwiększanie świadomości o zagrożeniach wnikających z zanieczyszczonego środowiska. Do tej pory z pomocy E.ON skorzystały już tabloidy takie jak London Evening Standard, czy The Daily Record.

Dyrektor generalny E.ON UK, michael Lewis podkreślił, że niedopuszczalne jest, aby Brytyjczycy oddychali zanieczyszczonym powietrzem:

Żaden poziom zanieczyszczenia powietrza nie powinien być nigdy uznawany za bezpieczny. Zwiększenie dostępności informacji o jakości powietrza za pośrednictwem naszej usługi „Zmień pogodę” jest ważnym krokiem, podążamy we właściwym kierunku i będziemy przypominać o tym ważnym temacie. Chcemy, żeby na co dzień o tym pamiętano. – mówił.

Sami produkujemy zanieczyszczenia

Dodatkowo, z badania wywnioskowano, że 62% respondentów tęskni za czystszym powietrzem, które było wynikiem pierwszej wiosennej blokady kraju. Od marca do czerwca raporty o zanieczyszczeniu powietrza w Wielkiej Brytanii podawały, że z powodu zmniejszenia ruchu na drogach znacznie spadł poziom tlenku azotu. Badania śmiertelności w ostatnich okresach wskazują, że około 15% zgonów na świecie, powodowanych przez pandemię koronawirusa, można przypisać długotrwałemu narażeniu na zanieczyszczenie powietrza, wskazało badanie Cardiovascular Research.  Oszacowano, że w samej Wielkiej Brytanii 14 procent zgonów spowodowanych przez COVID-19 mogło mieć związek z zanieczyszczeniami powietrza.

źródło: businessgreen.com