Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Chiński sektor fotowoltaiczny przekroczył właśnie 100 GW

Chiński sektor fotowoltaiczny przekroczył właśnie 100 GW

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez Narodową Chińską Administrację Energii, na koniec czerwca całkowita moc zainstalowanych w Państwie Środka systemów OZE wyniosła 102 GW. W pierwszej połowie tego roku dodano 24,4 GW nowych mocy – o 9% więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Po szeregu lat ciągłego, dynamicznego rozbudowywania sektora fotowoltaicznego w Chinach, całkowity potencjał tego odnawialnego źródła energii w tym kraju przekroczył barierę 100 gigawatów. Niedawno, sektory wiatrowy i hydroelektryczny także przebiły tę psychologiczną barierę.

Sektor fotowoltaiczny jest mocno wspierany przez rząd chiński, co tłumaczy szybki rozrost tego OZE w Państwie Środka, zwłaszcza w zakresie niewielkich, rozproszonych systemów fotowoltaicznych. Obecnie z dużych systemów solarnych pochodzi 84,4 GW mocy, z czego 17,3 GW zainstalowanych zostało w pierwszej połowie tego roku. To o 16% mniej niż w pierwszym półroczu 2016. Z kolei w sektorze instalacji rozproszonych zainstalowane jest obecnie 17,4 GW systemów PV. Spośród nich największy wzrost – o 1,38 GW – obserwuje się w regionie Anhui. Kolejne na podium są prowincje Zhejiang i Shandong, gdzie w pierwszej połowie tego roku zainstalowano 1,25 GW i 1,23 GW nowych, rozproszonych mocy PV. Łącznie, w skali kraju, systemy rozproszone stanowiły 54,2% nowych mocy.

W grudniu zeszłego roku administracja systemu energetycznego w Chinach opublikowała 13. plan pięcioletni dotyczący rozwoju systemów fotowoltaicznych. Plan zakładał, że do końca roku 2020 całkowita moc zainstalowanych w tym kraju systemów PV osiągnie 105 GW. Obecnie plan udało się zrealizować  już w 97%.

Zgodnie z planami rozwoju, nowe instalacje mają się skupić w regionach poza Beijing, Tianjin, Shanghai, Gujian, Chongqing, Tybet i Hainan – te wymienione samodzielnie zarządzają rozwojem systemów PV na swoim terenie. Plan nie dotyczy także prowincji Gansu, Ningxia i Xinjiang – tam wręcz uznano, że systemów PV jest obecnie za dużo.

Przewiduje się, że do 2020 roku do sieci podłączonych zostanie około 85 GW nowych mocy, co oznacza, że całkowita moc systemów PV podłączonych do sieci przesyłowej wyniesie około 128 GW.

Od pierwszego stycznia 2018 roku zwiększają się dodatkowo wymagania technologiczne związane z nadzorem farm fotowoltaicznych w Chinach. Dotyczy to między innymi minimalnej wydajności, jakie osiągać muszą panele, aby być dopuszczone do użytkowania. W przypadku ogniw polikrystalicznych jest to 16%, a monokrystalicznych 16,8%.

Zgodnie z najnowszymi raportami, w pierwszej połowie tego roku w Państwie Środka wygenerowano około 51,8 miliarda kilowatogodzin prądu elektrycznego z systemów fotowoltaicznych.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.