Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Chiny chcą ograniczyć dostawy energii do kopalni bitcoina i innych kryptowalut

Chiny chcą ograniczyć dostawy energii do kopalni bitcoina i innych kryptowalut

Jak podają chińskie media, Pekin chce nałożyć ograniczenia na zużycie energii elektrycznej przez kopalnie kryptowalut. Limitowy plan został przedstawiony urzędnikom przez Ludowy Bank Chin (PBOC) – bank centralny Chińskiej Republiki Ludowej – na zamkniętym posiedzeniu 3 stycznia br. Nie są znane szczegóły konsultacji.

Potencjalna decyzja o ograniczeniu poboru energii ma nastąpić na skutek wysokiego wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną z powodu akumulacji mocy obliczeniowej kryptowalut. PBOC w ten sposób chce stopniowo ograniczyć wydobycie bitcoinów w Chinach. Wzrost wartości bitcoina w zeszłym roku o prawie 1400 procent spowodował wysokie zużycie energii.

Reklama

Władze chińskie od dawna sygnalizują obawy, że w wielu regionach państwa chińskiego kopalnie zużywają zbyt dużo energii elektrycznej, co bezpośrednio wpływa na krajowy tryb korzystania energii. Lokalni urzędnicy zostali poproszeni o zbadanie poziomów wysokiego zużycia energii związanej z przemysłem. Administratorzy kopalni wykorzystują niskie ceny energii w poszczególnych regionach. Kopalnie kryptowalut znajdują się często w okolicach elektrowni wodnych w prowincjach Syczuan i Junnan.

Paradoksem tej całej sytuacji jest fakt, że w Chinach znajduje się najwięcej kopalni kryptowalut, które wykorzystują dużo mocy obliczeniowej. Przy zwiększonym zapotrzebowaniu na energię elektryczną obecna architektura energetyczna w Chinach może zwyczajnie nie wystarczyć. Na świecie największa koncentracja kopalni (około 75 procent, według danych Bloomberga) znajduje się w Chinach, co przedstawia grafika opublikowana przez South China Morning Post.

word image 2

Według analiz Bloomberg New Energy Finance wydobywanie bitcoinów jest opłacalne w Chinach tak bardzo, że nawet gdyby cena kryptowaluty spadło o 50 procent, to górnicy dalej uzyskiwaliby spore profity.

Władze chińskie zajmują twarde stanowisko w stosunku do rynku kryptowalut. We wrześniu 2017 roku nałożono zakaz prowadzenia nowoczesnej metody crowdfundingu ICO/IPCO (Inital Coin Offering/ Initial Public Coin Offering), a następnie zakazano pracy na rynkach kryptowalut.

Źródła: South China Morning Post, Elektrovesti, Bloomberg

 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.