Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Chiny – coraz więcej magazynów energii

Chiny – coraz więcej magazynów energii

Według najnowszych informacji podanych przez organizację China Energy Storage Alliance (CnESA), pod koniec ubiegłego roku pojemność magazynowa Państwa Środka przekroczyła 32,4 GW mocy.  Prognozy wskazują na dalszy wzrost. Niecałe 2 GW osiągnęły z kolei  magazyny typu elektrochemicznego.

Reklama

Rośnie moc magazynów elektrochemicznych

Chiński rynek akumulatorów energii typu elektrochemicznego w minionym roku gwałtownie wzrósł o aż 59,4%.Pod koniec minionego roku w Chinach ich łączna moc osiągnęła w sumie 1,7 GW. Jest to zasługa przede wszystkim nowego magazynu o mocy 636,9 MW. Zdaniem agencji, trend wzrostowy utrzyma się w najbliższych latach.

Trend od 2 lat

CnESA zwraca uwagę, że silna tendencja zwyżkowa trwa od dwóch lat. W tym czasie ilość magazynów energii zwiększyła się o 8,1 GW, zaś 1,45 GW było elektrochemicznych. 

„Przyczyną tego szybkiego wzrostu była nie tylko niewielka podstawa na początkowych etapach, ale stworzenie warunków sprzyjających rozwojowi przemysłu” – przytacza portal pv-magazine.com komunikat organizacji.

Coraz taniej, coraz łatwiej

Według analiz CnESA ceny akumulatorów litowo-jonowych spadły o około 1000 – 1500 juanów/kWh (ok. 550 – 840 złotych). Co więcej, organizacja przypomina o przepisach ustanowionych przez chińskie władze w 2017 roku, które dotyczyły między innymi udoskonalenia sieciowego magazynowania energii oraz zmiany przepisów w regionach Qinghai, Guangdong, Jiangsu, Mongoli Wewnętrznej czy też Xinjiang. 

Aktywni chińscy producenci

“Sojusz” (ang. alliance) zwraca uwagę na silną konkurencyjność wśród chińskich producentów magazynów Catl, BYD, Rongke Power i CRRC. Pomimo pewnego korzystania z zagranicznych technologii, to właśnie chińscy producenci opracowali szereg rozwiązań, które obecnie mają status najbardziej popularnych w sektorze magazynowania energii.

Źródło: pv-magazine.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.