Chiny motorem napędowym dla fotowoltaiki

Fotowoltaika rozwija się najszybciej na dynamicznych rynkach, szczególnie tych azjatyckich, gdzie nie brakuje inwestorów, a także chęci do dywersyfikacji źródeł energii. Doskonale pokazują to statystyki oraz raporty, w których analitycy monitorują rozwój branży. Najnowszy z nich, opublikowany przez Bloomberg New Energy Finance oraz UN Environment wskazuje, kto jest liderem branży OZE i w największym stopniu przyczynia się do jej rozwoju.

W ubiegłym roku na świecie przyłączono 98 GW mocy z energii słonecznej. Nieco ponad 54% spośród niej zainstalowano w samych Chinach. By było możliwe uzyskanie takiego rezultatu, Chińczycy musieli zainwestować aż 86,5 miliardów dolarów.

Szacuje się jednak, że obecny rok może być jeszcze lepszy pod tym względem – zdaniem analityków punkt kulminacyjny chińskich inwestycji jeszcze nie nadszedł. Chiny zainwestowały w zieloną energię znacznie więcej, biorąc pod uwagę także inne, ekologiczne źródła energii. W samym 2017 roku było to 126,6 miliarda dolarów, co daje 31% przyrost względem 2016 roku.

Fotowoltaika od Columbus Energy

„Inwestycje w odnawialne źródła energii wnoszą więcej ludzi do gospodarki, zapewniają więcej miejsc pracy, lepszą ich jakość oraz zarobki. Czysta energia oznacza również mniejsze zanieczyszczenie, co oznacza zdrowszy i szczęśliwszy rozwój”, powiedział prezes UN Environment, Erik Solheim.