Chiny niebawem zostaną liderem czystej energii?

Jak wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez Institute for Energy Economics and Financial Analysis (IEEFA) Chiny zmierzają do zdobycia pozycji lidera na świecie w zakresie technologii niskoemisyjnych. W zeszłym roku inwestycje zagraniczne Państwa Środka w czyste źródła energii osiągnęły poziom 32 miliardów dolarów – o 60% więcej niż w roku 2015.

W zakresie inwestycji w OZE Chiny pozostawiają inne kraje w tyle. Ma to swoje istotne konsekwencje, na przykład generację nowych miejsc pracy – spośród 8 milionów miejsc pracy w sektorze OZE już 3,5 miliona należy do Chińczyków. Dla porównania – w USA w tym sektorze pracuje jedynie 800 tysięcy osób.

Dodatkowo, większość egzotycznych pierwiastków, np. pierwiastków ziem rzadkich, wydobywa i przetwarza się w Chinach. Jak donosi katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu do tego państwa należy około 90% sektora wydobycia i 70% przetwórni rzadkich pierwiastków. To ważne, ponieważ te materiały są bardzo ważne dla sektora technologicznego, także OZE.

Chiński kapitał inwestycyjny zajmuje już sporo nisz w innych krajach. Chińska grupa CTG zajmuje się inwestycjami w OZE w wielu krajach, co pozwala na zwiększanie zysków i generację nowych rynków zbytu na technologie związane z odnawialnymi źródłami energii. Aktywa grupy szacuje się na 90 miliardów dolarów; rozsiane są one już po około 40 krajach, m.in. w Europie, ale także krajach takich jak Laos, Pakistan czy Brazylia.

Chińczycy są też obecni w Polsce. Fundusz China CEE przejął w 2015 roku polską farmę wiatrową Zapowy o mocy 30 MW. Farma ta znajduje się w gminie Głubczyce.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Wiceminister Mariusz Gajda o bezpieczeństwie przeciwpowodziowym

Następny artykuł

Nowa, 320 MW elektrownia wodna zostanie uruchomiona w Rosji

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: ,