Chiny z pomocą jodku srebra chcą wywoływać deszcz

Chińska gospodarka rozwija się nad wyraz szybko. Przejawia się to nie tylko rosnącą ekspansją tamtejszych firm na sąsiednie rynki, ale również dużą ilością środków pieniężnych, które są inwestowane w rozwój kraju i nowoczesne projekty. 

Fotowoltaika od Columbus Energy

Chińczycy borykają się z wieloma problemami. Jednym z nich jest zanieczyszczenie powietrza, któremu starają się zaradzić, inwestując w zieloną energię. W Tybecie niejednokrotnie brakuje wody ze względu na suchy klimat. Niewykluczone, że już niebawem mieszkańcy tego regionu zaznają bardziej komfortowych warunków do życia, dzięki nowoczesnej inwestycji.

W Tybecie budowane są specjalne komory do spalania paliw stałych o dużej gęstości. W wyniku tego procesu emitowany jest jodek srebra do atmosfery. Dzięki niemu mają wytwarzać się chmury deszczowe, które w naturalny sposób przyczynią się do zwiększenia ilości opadów. Na chwilę obecną powstało już blisko pół tysiąca takich komór, zlokalizowanych na terenach górskich. Lokalizacja nie jest przypadkowa, ponieważ wiatr natrafiający na góry wydmuchuje powstały podczas spalania jodek srebra zgromadzony w komorach.

W planach jest budowa kolejnych komór, których łączna powierzchnia będzie obejmować 1,6 miliona kilometrów kwadratowych.