Chłodnia zasilana energią słoneczną

Chłodnia zasilana energią słoneczną

Cryosolar to projekt wykorzystujący potencjał promieni słońca do produkcji zimna. Chłodnia funkcjonuje wyłącznie dzięki źródłu energii odnawialnej. Samowystarczalna konstrukcja została stworzona z myślą o gorących regionach świata, które stoją przed wyzwaniem magazynowania produktów o krótkiej trwałości.

Podcast

Słońce źródłem chłodu

Pomysłodawcą Cryosolar jest francuska firma z branży OZE, Valorem. Autonomiczny projekt pozwala chłodzić żywność non stop – nawet gdy promienie słońca ukryją się za chmurami oraz nocą. W chłodni wykorzystano system “cold battery”, który ładuje się w ciągu dnia, a w nocy rozładowuje, zapewniając ciągłość chłodzenia. 

b8FXml7gkFM VkXFB4C99b8WpWp1F8KSwthTWTmtgwgF4bJn7l6nS6I9mGyyN0Guq1l9HplWYXFxlSKcUi8EeXKY4c1 8htXajk sEnx76GjE9XP 55CazK4 T5vGoce nim9oai
System „cold battery”, źródło: Cryosolar

Kontrola pracy Cryosolar jest możliwa dzięki aplikacji mobilnej, a temperatura w chłodni może wynieść od -18  do +10stopni Celsjusza. Przewiezienie kontenera oraz montaż ogniw PV na dachu zajmuje kilka dni.

Mniej marnowania żywności

Jedna chłodnia została już zamontowana na wyspie La Désirade, na Gwadelupie oraz dwie w Senegalu. Valorem podaje, że urządzenie może być doskonałym rozwiązaniem w logistyce, rolnictwie, a także w medycynie – nadaje się do przechowywania leków. Według projektantów technologia zastosowana w chłodni obniża skalę marnowania żywności, zabezpiecza produkty przed zepsuciem, przyczynia się do rozwoju gospodarki lokalnej, zwiększając zarobki.

dEEh6VObszJI7Ld6QaenqULaNEfJlWudbBNfRVZnPVSRu2Ang8vdHEjsRROfCd6bFsxjJpH51Q7L4EmuE8x shurOUL4qc1EKoj6rcZrs0adm UIpnBLoge9XFPbd 46yK 1J31y
Kontener może mieć długość od 20 do 40 stóp, czyli od 6 do 13 metrów, źródło: twitter

Jestem producentem mango w rejonie Casamance. Produkujemy tu bardzo dużo owoców w okresie około szcześciu miesięcy w roku. W tym okresie obserwujemy nadprodukcję owoców, których nie mamy możliwości konserwowania. Każdego roku około 50 – 60 proc. mojej produkcji gnije lub jest sprzedawane po bardzo niskiej cenie. – czytamy wypowiedź rolnika z Afryki Zachodniej na oficjalnej stronie Cryosolar.

źródło: cryosolar.fr

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.