Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Robot czyszczący moduły PV

pv celeaner

Robot czyszczący moduły PV

Niemiecki producent TG hyLIFT opracował czyszczącego robota, dedykowanego bezpiecznemu myciu ogniw PV. Robot jest ekologiczny – nie stosuje podczas oczyszczania ogniw żadnych detergentów.

swiat oze cfs wrze 420x250 1swiat oze cfs wrze 925x200 1
Reklama

Farmy PV na wodzie i lądzie

Nowoczesny robot dedykowany branży fotowoltaicznej jest obecnie testowany na pływającej farmie PV w prowincji Mérida w południowej Hiszpanii. Hiszpańska firma Isigenere, zajmująca się inżynierią i dostawą pływających konstrukcji fotowoltaicznych przetestowała nowego robota na instalacji o mocy 500 kW zbudowanej na stawie nawadniającym. Niemiecki producent TG hyLIFT skupił się na wykorzystaniu robota nie tylko na powierzchniach pływających, ale także modułach naziemnych, czy tych ustawionych na wspornikach pod rozmaitymi kątami.

https://www.youtube.com/watch?v=RN4-LGbanX4&t=4s

Ekomycie

Robot hyCleaner black Solar do czyszczenia ogniw PV używa wyłącznie wody bez dodatku drażniących detergentów i innych substancji chemicznych. Umiejscowienie hiszpańskiej farmy na wodzie jest dogodne dla pracy maszyny, bowiem pozwala na czerpanie wody do czyszczenia prosto ze zbiornika. Producenci dodają, że robot jest ekologiczny, ponieważ może wykorzystywać również inne źródła wody, w tym deszczówkę, z wodociągów, ze źródeł recyklingu, czy innego rodzaju systemów uzdatniania wody.

Ponieważ brud zmyty z paneli pochodzi jedynie z naturalnych źródeł, woda trafia z powrotem do zbiornika, co pozwala na zachowanie obiegu zamkniętego tego systemu. Firma Isigenere zauważa, że ​​czyszczące roboty są idealnym rozwiązaniem, bo w ten sposób mogą powstawać kolejne duże powierzchnie fotowoltaiczne.

Robot jest zasilany akumulatorami litowo-jonowymi. Może być obsługiwany zdalnie za pomocą pilota o zasięgu około 100 metrów. Konstrukcja jeżdżącej maszyny pozwala na bezpieczne i sprawne poruszanie się po powierzchni modułów. Kiedy maszyna zbliża się do granicy ogniw, robot zatrzymuje się, a czujniki informują operatora pilota o zmianie kierunku i dalszym procesie mycia. Robot posiada różne opcje prędkości oraz obrotową szczotkę myjącą, która dopasowuje się do szerokości danego modułu.

źródło: pv-magazine.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.