Hiszpania wprowadzi zakaz polowania na wilki

Hiszpania wprowadzi zakaz polowania na wilki

W zeszłym tygodniu Hiszpania ogłosiła plany wprowadzenia zakazu polowania na wilki w całym kraju. Działanie ma na celu ochronę zagrożonego gatunku. Obecnie w Hiszpanii pozostało jedynie 1,5-2 tys. osobników.

Ochrona dla wszystkich wilków

Państwowa Komisja ds. Dziedzictwa Przyrodniczego przy Ministerstwie Przemian Ekologicznych i Wyzwań Demograficznych ogłosiła, że obecnie wszystkie gatunki wilków w Hiszpanii są chronione. Do tej pory taki status przysługiwał tylko populacjom wilków na południe od rzeki Duero, natomiast na zwierzęta z północy ciągle można było polować.

Wilk dziedzictwem kulturowym Hiszpanii

Wilk hiszpański (znany również jako wilk iberyjski) jest podgatunkiem wilka szarego. Szacuje się, że w Hiszpanii na wolności pozostaje tylko ok. 1,5-2 tys. osobników, z czego 90% żyje w regionach północnych. 

Przedstawiając wniosek dotyczący wpisania wszystkich hiszpańskich populacji wilka na listę gatunków objętych specjalną ochroną, komitet naukowy orzekł, że stanowią one dziedzictwo kulturowe Hiszpanii. 

Wniosek czeka na zatwierdzenie minister

Wilk to kluczowy gatunek, który utrzymuje różnorodne ekosystemy w równowadze i nienaruszonym stanie. Na posiedzeniu Państwowej Komisji ds. Dziedzictwa Naturalnego i Różnorodności Biologicznej zaproponowano powołanie grupy projektowej, w celu opracowania nowej strategii ochrony tego gatunku w całej Hiszpanii. 

Wniosek musi zostać zatwierdzony przez minister środowiska Teresę Riberę. 

Źródło: worldanimalnews.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.