Chłodzi i ogrzewa – zastosowania pompy ciepła

Pompa ciepła ma za zadanie wymuszać przepływ ciepła z obszaru, gdzie znajduje się niższa temperatura, do obszaru o temperaturze wyższej, czyli wbrew naturalnemu kierunkowi. Obecnie prawie wszyscy producenci tych urządzeń mają w swych ofertach również pompy z funkcją chłodzenia. W czasie upalnych miesięcy taki produkt spisuje się idealnie. W zimie zwyczajnie ocieplamy budynek, a latem po odwróceniu obiegu otrzymujemy całkiem przeciwne działanie, tj. chłodzenie.

Chłodzenie pompą ciepła wiąże się z dwoma trybami: pasywnym i aktywnym. Pierwszy z nich działa bez potrzeby uruchamiania sprężarki. Korzystamy wtedy z naturalnego chłodzenia pomieszczeń dolnego źródła. Ten sposób opiera się na tym, że w lecie temperatura gruntu jest o wiele niższa niż temperatura nagrzanego budynku. Dotyczy zazwyczaj systemów ogrzewania powierzchniowego (ogrzewanie podłogowe, stropy chłodzące, nagrzewnice). Pompa obiegowa dolnego źródła transportuje zimną solankę do wymiennika ciepła, przez co schłodzona woda cieplna odbiera wysoką temperaturę, która panuje w pomieszczeniach. Chłodzenie pasywne przynosi bardzo dużą efektywność energetyczną. Pochłania niskie koszty eksploatacji, wynikające z pracujących pomp obiegowych.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Z kolei w przypadku chłodzenia pasywnego można samemu projektować wydajność chłodzenia oraz osiągać zamierzoną temperaturę w pomieszczeniach. Wykorzystując zawór czterodrogowy, odwracamy kierunek przepływu czynnika roboczego w obiegu pompy przy zachowaniu niezmiennego kierunku tłoczenia sprężarki. Skraplacz i parownik zwyczajnie zamieniają się dotychczasowymi zadaniami.

Chłodzenie pasywne to opcja dla osób mniej wymagających. W tym przypadku wszystko zależy od kwestii związanych z dolnym źródłem ciepła. Cena związana z użytkowaniem tego trybu chłodzenia jest bardzo niska. Z drugiej jednak strony nie mamy całkowitego wpływu na osiąganą temperaturę. Z kolei chłodzenie aktywne daje wiele możliwości pod względem programowania naszych wymogów. Producenci posiadają w swych ofertach pompy ciepła, które mają zarówno funkcję chłodzenia pasywnego, jak i aktywnego. Jeżeli nie ma konieczności dostarczania do budynku bardzo dużej ilości energii chłodniczej, solanka może pracować także w trybie bez użycia sprężarki. To najbardziej optymalna opcja.