Ciekawe projekty fotowoltaiczne MWT

Ciekawe projekty fotowoltaiczne MWT

Panele fotowoltaiczne MWT to jedno z najnowszych rozwiązań w fotowoltaice. Dlaczego warto je wybrać spośród innych dostępnych technologii? W przypadku, gdy chcemy mieć własną domową mikroinstalację, przekonująca może okazać się estetyka modułów bez charakterystycznych białych linii – busbarów. Dla wytwórców, nastawionych na sprzedaż dużej ilości energii, atrakcyjna będzie wysoka sprawność oraz zmniejszony poziom degradacji. Jakie są najciekawsze projekty fotowoltaiczne z wykorzystaniem paneli MWT?

Rozwój MWT w rękach Martina Greena czyli “ojca fotowoltaiki”

Technologię MWT od lat doskonali pionier jej wdrażania na rynku, chiński producent światowej rangi – firma Sunport Power. W 2018 roku firma została wzmocniona pod względem rozwoju technologicznego. Jej głównym naukowcem został profesor Martin Green, znany jako “ojciec fotowoltaiki”. To dzięki niemu technologia fotowoltaiczna stała się produktem komercyjnym, a obecnie także najszybciej rozwijającą się dziedziną pod względem ilości zainstalowanej mocy w sektorze OZE.

 Profesor Green wykłada na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii w Australii, jest również członkiem Australijskiej Akademii Nauk. Pełni także funkcję jednego z najważniejszych periodyków fotowoltaicznych, “Progress in Photovoltaics”. Za swoją działalność oraz osiągnięcia otrzymuje wybitne nagrody naukowe. W 2018 roku, pokonując Elona Muska, otrzymał Global Energy Prize za swój udział w badaniach i rozwoju fotowoltaiki.

Duże farmy z modułami MWT

O tym, że panele MWT znajdują swoich sympatyków, świadczy kilka ciekawych projektów farm. Chiny bardzo często korzystają z własnego zaplecza produkcyjnego. Ich kraj z coraz większą szybkością zwiększa swoje moce fotowoltaiczne. 

W każdym zakątku Państwa Środka można znaleźć farmę fotowoltaiczną. Przykładowo: w mieście Ułanchapu powstała farma o mocy 3 MW. Wykorzystano do niej moduły MWT o mocy 310 Wp. Również w nieszczęsnym mieście Wuhan, gdzie wybuchła epidemia koronawirusa, od lipca 2018 roku, na dachu jednego z miejskich zakładów produkcyjnych, działa farma o mocy 3,5 MW.

Spośród bardziej monumentalnych projektów można wyróżnić farmę o mocy 55 MW w Haixing w prowincji Hebei. Uruchomiono ją w styczniu 2019 roku. Uwagę przyciąga jej nietypowy wygląd – ciemna barwa paneli SPP295P60 od Sunport Power, kontrastuje z żółtymi połaciami pól uprawnych. Za klejnot koronny w portfolio tego producenta należy jednak uznać działającą od grudnia 2018 roku farmę o mocy 80 MW w Weinan w prowincji Shaanxi.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.