CityQ – pojazd elektryczny pomiędzy rowerem a autem

CityQ to niskoemisyjny, komfortowy e-rower lub, jak kto woli, elektryczny rower samochodowy. Jego zaletą jest to, że ochroni nas podczas gorszych warunków pogodowych. Być może ten argument przekonana tych dotąd niezdecydowanych, aby z samochodu przesiąść się na… rower.

CityQ to elektryczny rower, który chroni zarówno nasze głowy przed deszczem, wichurą, czy gradem, jak i ma neutralny wpływ na środowisko. Choć wyglądem przypomina raczej minisamochód, niż rower, to pojazd dostosowany do europejskich przepisów dotyczących rowerów elektrycznych. 

Nowoczesny i pomysłowy

Dzięki silnikowi o mocy 250 W pojazd osiąga max. prędkość 15 mil na godzinę, czyli około 24 km na godzinę. Choć prędkość nie jest zawrotna, to jest zdecydowanie wystarczająca, aby poruszać się po miejskich trasach – zgodnie z europejskimi przepisami dotyczącymi rowerów elektrycznych.

Stworzenie pojazdu, będącego hybrydą auta i roweru znajduje uzasadnienie w badaniu luki pomiędzy jednymi a drugimi pojazdami. Rower dostarcza użytkownikowi pełnego komfortu jazdy – posiada drzwi, miejsce na bagaż, a nawet można w nim zamontować tylne siedzenia – np. dla dzieci.

źródło: ebike tips

Ekojazda z aplikacją

Pojazd to dzieło Norwegów z firmy CityQ. Startup poszukuje inwestorów przed oficjalnym uruchomieniem. Niedawno podpisał umowę z UpSteam, mobilną myjnią samochodową. Dlatego też pojazd będzie wyposażony w odpowiednie środki czyszczące pojazd, takie jak odkurzacz, parownice i myjki. Jak mówi dyrektor generalny firmy UpSteam Martin Kristerson, CityQ jest zgodne z misją ekologii oraz zrównoważonego transportu.

źródło: ebike tips

Z kolei założyciel startupu, który wymyślił CityQ, Morten Rynning tak komentuje projekt: 

Miasta potrzebują tego typu innowacji, aby zastąpić ruch samochodowy rowerowym. Tylko 30% z nas jeździ na rowerze przy złej pogodzie. CityQ sprawia, że ​​jazda na rowerze stanie się wygodniejsza. Podobnie jak w samochodach elektrycznych,  zastępujemy mechanikę oprogramowaniem.

I dodał:

Podobnie jak w przypadku samochodu Tesla lub smartfona, CityQ może być naprawiany, konserwowany oraz można dodawać do niego nowe funkcje i aktualizować je. Wystarczą do tego najnowsze wersje aplikacji.

CityQ trafi do sprzedaży w przyszłym roku.