CNN: W Norwegii sprzedaje się więcej elektryków niż aut spalinowych

Sprzedaż pojazdów elektrycznych po raz pierwszy w historii wyprzedziła w Norwegii sprzedaż aut z silnikami spalinowymi – podaje CNN. Udział elektryków w całkowitej sprzedaży samochodów wyniósł 58,4%.

Norwegia jest liderem we wdrażaniu pojazdów o zerowej emisji, a tamtejszy rząd wyznaczył ambitny cel, aby do 2025 r . całkowicie zaprzestać w kraju sprzedaży nowych samochodów osobowych i dostawczych zasilanych gazem i olejem napędowym.

Fotowoltaika od Columbus Energy
Rekordowa Tesla Model 3

W marcu tego roku zarejestrowano w Norwegii 18 375 nowych samochodów, z czego 10 732 to pojazdy o zerowej emisji – wynika z oficjalnych informacji norweskiej rady ds. informacji o ruchu drogowym (OFV). To więcej, niż liczba pojazdów o zerowej emisji sprzedanych w marcu 2018 r. O sukcesie aut zeroemisyjnych na norweskim rynku zadecydowała wysoka sprzedaż Tesli Model 3. OFV informuje, że w marcu zarejestrowano 5 315 egzemplarzy tego auta, ustanawiając tym samym rekord sprzedaży jednego modelu samochodu w ciągu jednego miesiąca.

Jednocześnie liczba sprzedaży pojazdów benzynowych i diesli spadła do rekordowo niskiego poziomu. Warto wspomnieć, że Norwegia wprowadziła system wsparcia dla osób decydujących się na zakup samochodów elektrycznych. Samochody o zerowej emisji są zwolnione z podatku VAT. Nie ciążą też na nich funkcjonujące w Norwegii podatki od emisji dwutlenku węgla, tlenku azotu i innych nakładanych na pojazdy napędzane benzyną i olejem napędowym. Właściciele elektryków otrzymują również zniżki na parking, drogi płatne i promy.

Według danych Międzynarodowego Stowarzyszenia Handlowego w 2018 r. Norwegia była dziesiątym co do wielkości rynkiem pod względem wielkości eksportu amerykańskich pojazdów. Wartość importu to ponad 821 mln dolarów. Norweskie Stowarzyszenie Pojazdów Elektrycznych przewiduje, że pojazdy elektryczne będą stanowiły około 50% krajowej sprzedaży samochodów w całym 2019 r.