Co dalej z kopcącymi kotłami?

1 października 2017 roku weszła w życie ustawa dotycząca kopcących kotłów. Rozporządzenie zakazuje produkowania nowych kotłów. W 2018 roku nie będzie można również sprzedawać tych pieców na terenie Polski. Ustawa została podpisana przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego, który uważa, iż nowe prawo powinno zmniejszyć zagrożenia dla środowiska, głównie problem smogu. W wielu miastach naszego kraju zakazano już montowania pieców tzw. kopciuchów.

Wspomniana ustawa zakłada, iż w Polsce będzie można instalować tylko kotły grzewcze klasy 5, emitujące najmniej zanieczyszczeń. Nowe prawo jest częścią projektu „Czyste Powietrze”, który ma na celu zredukowanie ilości substancji zagrażających naszemu życiu w powietrzu.

Jak w naszym kraju wygląda kwestia zanieczyszczenia powietrza?

Polska znajduje się w czołówce krajów należących do Unii Europejskiej pod względem zanieczyszczenia powietrza. Wiele obszarów naszego państwa przekracza normy jakości powietrza. W grupie dziesięciu najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie aż sześć znajduje się w Polsce. Są to : Katowice, Sosnowiec, Zabrze, Gliwice, Nowy Sącz oraz Kraków. Rozporządzenie o zakazie sprzedaży i produkcji kopcących kotłów jest jedną z pierwszych ustaw, które pomogą zlikwidować problem smogu, zwłaszcza w przypadku gospodarstw domowych i małych przedsiębiorstw.

Polska próbuje naprawić nasze środowisko. Wiele już zadziałała na ten temat. Jednakże strefa powietrza została ominięta szerokim łukiem. Teraz potrzeba wiele czasu aby zniwelować choć trochę szkód urządzonych przez zła emisję substancji do powietrza. Pierwszym krokiem do tego szczytnego celu jest rozporządzenie wicepremiera.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Gmina Gierałtowice z własnym klastrem energii

Następny artykuł

Rosjanie badają możliwości budowy farm wiatrowych w rejonie Sankt Petersburga oraz w obwodzie leningradzkim

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , ,