Co warto wiedzieć wybierając maskę antysmogową?

W czasie sezonu grzewczego szczególnie dokuczliwa staje się podwyższona emisja szkodliwych pyłów, które wdychamy razem z powietrzem. Można się przed nimi zabezpieczyć na rozmaite sposoby, a o jednym z nich opowiedział Marcin Sędziński z baru tlenowego „Pełną piersią”.

– Przed [zanieczyszczonym] powietrzem można się ochronić na kilka sposobów. Jedną z opcji jest wizyta w barze tlenowym, natomiast my, firma „Pełną piersią”, produkujemy też swoje własne maski antysmogowe – i to następny sposób, który bardzo gorąco polecam. Profesjonalna, dobra maska antysmogowa potrafi wyłapać ponad 99% pyłu zawieszonego. My jako firma oferujemy klientom dwa modele profesjonalnych masek antysmogowych. Pierwszy to model typowo miejski i świetny do użytku codziennego, drugi to model typowo sportowy, idealny dla sportowców. Odpowiednio zaprojektowana maska antysmogowa nie utrudnia oddechu, przynajmniej robi to w minimalnym stopniu, a potrafi wyłapać naprawdę dużo toksyn i pyłu zawieszonego, który na co dzień wdychamy i który później roznosi się po całym organizmie – zauważa Marcin Sędziński.

Właściwie zaprojektowana i wykonana maska antysmogowa składa się z dwóch części. Pierwszą z nich jest skorupa, która do niedawna wykonywana była głównie z tworzywa neoprenowego. Obecnie coraz częściej odchodzi się od takiego rozwiązania na korzyść nylonu – nie utrudnia on oddychania w tak znacznym stopniu, jak czynił to jego poprzednik. Dodatkowo dzięki zastosowaniu tego tworzywa możliwe jest oddychanie całą powierzchnią maski.

Najistotniejszą częścią maski antysmogowej jest jednak znajdujący się w jej wnętrzu filtr. Składa się on zwykle z kilku warstw separujących, umożliwiających przechwycenie szkodliwych cząstek pyłu różnej wielkości: od największych, jakimi są pyłki roślinne oraz cząstki kurzu, do najmniejszych, do których zaliczają się m.in. szkodliwe cząstki pyłu zawieszonego PM10 oraz PM2.5. Dobra maska antysmogowa powinna zawierać także wkładkę z węgla aktywnego, zatrzymującą m.in. pleśnie, grzyby oraz bakterie.

Ze względu na swe właściwości maski antysmogowe dedykowane są głównie osobom żyjącym na terenach borykających się z zanieczyszczonym powietrzem oraz alergikom.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Jak walczyć ze śmierdzącym problemem?

Ostatnio zaproponowane rozwiązania ustawy antyodorowej zostały odrzucone przez rząd. W związku z tym, jak informuje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, wznowiono prace nad kolejnym projektem. Kiedy powstaną i zostaną zatwierdzone ostateczne regulacje prawne, trudno stwierdzić.