Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Coca-cola producentem największej ilości plastikowych śmieci

Coca-cola producentem największej ilości plastikowych śmieci

Organizacja Break Free From Plastic przeprowadziła niezależną kontrolę, której celem było skatalogowanie plastiku zalegającego w różnych częściach świata. Drugi rok z rzędu, tytuł najbardziej zanieczyszczającej marki w globalnym audycie odpadów uzyskała Coca-Cola. Na niechlubnym podium znalazły się także Nestlé oraz PepsiCo.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

W audycie wzięło udział 72 000 wolontariuszy z 50 krajów i sześciu kontynentów. Ochotnicy przeczesujący plaże, ulice miast, rzeki oraz oceany różnych części świata – w tym tych najbardziej odległych regionów Filipin, Indonezji, Bhutanu czy Nigerii – zebrali w sumie 476,423 sztuk odpadów z tworzyw sztucznych. 11 732 sztuk plastiku, znalezionego w 37 krajach na czterech kontynentach, oznaczonych było marką Coca-Cola. Drugie miejsce zajęło Nestlé z wynikiem 4846 sztuk plastiku w 31 krajach. Podium zamyka PepsiCo z liczbą 3362 sztuk plastiku znalezionego w 28 krajach.

Prawdą jest, że to nie firmy, a ich konsumenci wyrzucają plastikowe śmieci w przypadkowe miejsca, nie poddając ich recyklingowi. Jednak to gigantyczne korporacje wprowadzają do sprzedaży zbyt wiele produktów w plastikowych opakowaniach, co niepokoi jeszcze bardziej, kiedy uwzględnimy, że każda z tych firm niechlubny tytuł otrzymała już drugi raz.

Tylko 9% wyprodukowanych plastikowych opakowań jest odpowiednio recyklingowanych. Reszta zostaje spalona, wysłana na wysypiska śmieci lub trafia w przypadkowe miejsca środowiska. Globalny koordynator ruchu Break Free From Plastic, Von Hernandez podkreśla, że – Korporacje muszą podjąć natychmiastowe kroki, aby rozwiązać powstały kryzys zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi. Ich ciągłe poleganie na plastikowych opakowaniach jednorazowego użytku przekłada się na pompowanie większej ilości plastiku do środowiska.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.