Coca-cola producentem największej ilości plastikowych śmieci

Organizacja Break Free From Plastic przeprowadziła niezależną kontrolę, której celem było skatalogowanie plastiku zalegającego w różnych częściach świata. Drugi rok z rzędu, tytuł najbardziej zanieczyszczającej marki w globalnym audycie odpadów uzyskała Coca-Cola. Na niechlubnym podium znalazły się także Nestlé oraz PepsiCo.

W audycie wzięło udział 72 000 wolontariuszy z 50 krajów i sześciu kontynentów. Ochotnicy przeczesujący plaże, ulice miast, rzeki oraz oceany różnych części świata – w tym tych najbardziej odległych regionów Filipin, Indonezji, Bhutanu czy Nigerii – zebrali w sumie 476,423 sztuk odpadów z tworzyw sztucznych. 11 732 sztuk plastiku, znalezionego w 37 krajach na czterech kontynentach, oznaczonych było marką Coca-Cola. Drugie miejsce zajęło Nestlé z wynikiem 4846 sztuk plastiku w 31 krajach. Podium zamyka PepsiCo z liczbą 3362 sztuk plastiku znalezionego w 28 krajach.

Prawdą jest, że to nie firmy, a ich konsumenci wyrzucają plastikowe śmieci w przypadkowe miejsca, nie poddając ich recyklingowi. Jednak to gigantyczne korporacje wprowadzają do sprzedaży zbyt wiele produktów w plastikowych opakowaniach, co niepokoi jeszcze bardziej, kiedy uwzględnimy, że każda z tych firm niechlubny tytuł otrzymała już drugi raz.

Tylko 9% wyprodukowanych plastikowych opakowań jest odpowiednio recyklingowanych. Reszta zostaje spalona, wysłana na wysypiska śmieci lub trafia w przypadkowe miejsca środowiska. Globalny koordynator ruchu Break Free From Plastic, Von Hernandez podkreśla, że – Korporacje muszą podjąć natychmiastowe kroki, aby rozwiązać powstały kryzys zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi. Ich ciągłe poleganie na plastikowych opakowaniach jednorazowego użytku przekłada się na pompowanie większej ilości plastiku do środowiska.