Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Coraz bardziej upalne lata szkodliwe dla łosi

Coraz bardziej upalne lata szkodliwe dla łosi

Naukowcy z Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży, Uniwersytetu w Białymstoku i Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie przeprowadzili badania dotyczące reakcji łosi na ocieplenie klimatu. Wynika z nich, że zwierzęta próbują dostosować się do zmiennych warunków. Nie wiadomo jednak, w jakim stopniu zmiana zachowań, w tym unikanie stresu termicznego, wpłynie na ich przetrwanie.

swiat oze cfs wrze 420x250 1swiat oze cfs wrze 925x200 1
Reklama

Łosie dobrze radzą sobie z surowymi warunkami zimowymi, natomiast gorzej reagują na wysokie temperatury w czasie lata. Nie są w stanie obniżyć ciepłoty ciała przez wydzielanie potu. Reakcją obronną przed stresem termicznym pozostaje dyszenie. Naukowcy z Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży, Uniwersytetu w Białymstoku i Uniwersytetu Przyrodniczego postanowili przeanalizować także inne zachowania.

Szukanie schronienia przed upałami

Badania przeprowadzono w latach 2012-2016 w dolinie Biebrzy i na obszarze Polesia. Objęły 47 zwierząt, którym zainstalowano obroże GPS. Urządzenia co godzinę sprawdzały lokalizacje łosi i przesyłały informacje naukowcom. Zebrano ponad 170 tys. lokalizacji, co pozwoliło na analizę zachowania ssaków i strategii wykorzystania przestrzeni do obniżania temperatury. 

Choć łosie, niezależnie od temperatury, wykazują świtowo-zmierzchowy wzorzec aktywności w ciągu całego roku, to w upalne dni wykazywały znacząco wyższą aktywność o świcie i o zmierzchu w porównaniu z chłodniejszymi letnimi dniami. – stwierdził dr Tomasz Borowik z Instytutu Biologii Ssaków PAN. 

Im większe upały, tym gęstszych fragmentów lasu szukały łosie. Na razie naukowcy nie są pewni w jakim stopniu metoda unikania stresu termicznego wpłynie na przetrwanie gatunku. Ich kuzyni w Ameryce Północnej mają obniżoną kondycję. Obserwuje się również zmniejszoną skalę rozrodczości i przeżywalności.

Badania opublikowano niedawno w „Landscape Ecology”.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.