Coraz więcej albatrosów decyduje się na rozwód. Czy wiesz dlaczego?

Coraz więcej albatrosów decyduje się na rozwód. Czy wiesz dlaczego?

Albatrosy są bardzo podobne do ludzi. Dorastając, myślą o wiązaniu się w pary, a gdy im się to uda, raczej trwają ze sobą do końca życia. Niestety, wielkie miłości wśród tych ptaków zdarzają się coraz rzadziej. 

Morskie ptaki coraz częściej mierzą się z kryzysami w związkach

Albatrosy żyją około 50-60 lat i w młodzieńczym okresie przechodzą przez burzliwą fazę dojrzewania. W tym czasie uczą się technik uwodzenia partnerów – to bardzo ważne, bo tworzą związki na całe życie. 

Badania opublikowane w miesięczniku The Royal Society Publishing zwracają uwagę na bardzo niepokojące zjawisko. Do tej pory tylko w przypadku 1% par dochodziło do rozwodów. To znacznie mniej niż w przypadku ludzi… W ciągu ostatnich lat ilość rozstań znacznie wzrosła. Naukowcy szacują, że aż 8% ptasich związków kończy się separacją. 

Powodem, który prowadzi do rozłąki są zmiany klimatu

Są dwie teorie. Obie zaczynają się od tego, że albatrosy muszą wyruszać w znacznie dalsze podróże w poszukiwaniu pożywienia z powodu zmian klimatu. Ocieplenie wód skutkuje tym, że w morzu jest mniej ryb, które stanowią główne źródło pożywienia dla albatrosów. 

W przypadku tych morskich ptaków, związki na odległość mają małe szanse na przetrwanie. Jeżeli samiec nie wróci w porę, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że stęskniona samica znajdzie sobie nowego towarzysza. 

Druga teoria zakłada, że podwyższająca się temperatura powoduje wzrost hormonów stresu. Ciągłe zmaganie się z brakiem pożywienia sprawia, że samiec musi pracować więcej, a samica zaczyna obwiniać go za nieudolność w dbaniu o ptasią rodzinę. Finalnie szuka dla siebie bardziej zaradnego partnera. 

Partnera znaleźć coraz trudniej 

Wyniki badań podkreślają również, że populacja albatrosów zmniejsza się z każdym rokiem o ok. 5-10%. Mniej potencjalnych partnerów i partnerek doprowadziło do wielu coming outów. Wśród ptaków coraz częściej zauważa się, niespotykane dotąd, związki homoseksulane. W przeciwieństwie to świata ludzkiego, w królestwie ptasim może to wywołać szczególne zmiany w sposobie rozmnażania się. 

Zobacz też:

Źródło: BBC, The Guardian