Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Coraz więcej albatrosów decyduje się na rozwód. Czy wiesz dlaczego?

Coraz więcej albatrosów decyduje się na rozwód. Czy wiesz dlaczego?

Albatrosy są bardzo podobne do ludzi. Dorastając, myślą o wiązaniu się w pary, a gdy im się to uda, raczej trwają ze sobą do końca życia. Niestety, wielkie miłości wśród tych ptaków zdarzają się coraz rzadziej. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Morskie ptaki coraz częściej mierzą się z kryzysami w związkach

Albatrosy żyją około 50-60 lat i w młodzieńczym okresie przechodzą przez burzliwą fazę dojrzewania. W tym czasie uczą się technik uwodzenia partnerów – to bardzo ważne, bo tworzą związki na całe życie. 

Badania opublikowane w miesięczniku The Royal Society Publishing zwracają uwagę na bardzo niepokojące zjawisko. Do tej pory tylko w przypadku 1% par dochodziło do rozwodów. To znacznie mniej niż w przypadku ludzi… W ciągu ostatnich lat ilość rozstań znacznie wzrosła. Naukowcy szacują, że aż 8% ptasich związków kończy się separacją. 

black browed albatros 4821022 960 720

Powodem, który prowadzi do rozłąki są zmiany klimatu

Są dwie teorie. Obie zaczynają się od tego, że albatrosy muszą wyruszać w znacznie dalsze podróże w poszukiwaniu pożywienia z powodu zmian klimatu. Ocieplenie wód skutkuje tym, że w morzu jest mniej ryb, które stanowią główne źródło pożywienia dla albatrosów. 

W przypadku tych morskich ptaków, związki na odległość mają małe szanse na przetrwanie. Jeżeli samiec nie wróci w porę, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że stęskniona samica znajdzie sobie nowego towarzysza. 

Druga teoria zakłada, że podwyższająca się temperatura powoduje wzrost hormonów stresu. Ciągłe zmaganie się z brakiem pożywienia sprawia, że samiec musi pracować więcej, a samica zaczyna obwiniać go za nieudolność w dbaniu o ptasią rodzinę. Finalnie szuka dla siebie bardziej zaradnego partnera. 

Partnera znaleźć coraz trudniej 

Wyniki badań podkreślają również, że populacja albatrosów zmniejsza się z każdym rokiem o ok. 5-10%. Mniej potencjalnych partnerów i partnerek doprowadziło do wielu coming outów. Wśród ptaków coraz częściej zauważa się, niespotykane dotąd, związki homoseksulane. W przeciwieństwie to świata ludzkiego, w królestwie ptasim może to wywołać szczególne zmiany w sposobie rozmnażania się. 

Zobacz też:

Źródło: BBC, The Guardian 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.