Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Uniknij katastrofy naturalnej obserwując… ptaki!

Uniknij katastrofy naturalnej obserwując… ptaki!

Jak podają francuscy naukowcy, ptaki posiadają wyjątkowy zmysł wcześniejszego przewidywania katastrof naturalnych, takich jak tsunami czy huragany. Badacze obserwując ptaki postanowili opracować system wczesnego ostrzegania przed klęskami żywiołowymi.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Badania naukowców

Zespół badaczy z francuskiego Narodowego Muzeum Historii Naturalnej rozpoczął eksperymenty mające na celu realizację tego innowacyjnego pomysłu. Projekt nosi nazwę  Kivi Kuaka i przewodniczy mu Frédérica Jigueta, ornitolog z NMNH. Całość badań odbywa się na wyspach w Polinezji Francuskiej.

Projekt Kivi Kuaka zakłada, że ptaki swoją niesamowitą zdolność do wykrywania klęsk żywiołowych zawdzięczają słyszanym przez nich infradźwiękom, czyli dźwiękom o niskiej częstotliwości niesłyszanym przez ludzi.

Technologia śledzenia ptaków

Naukowcy w ramach badań obserwowali 56 pacyficznych ptaków z pięciu różnych gatunków. Ptaki zostały oznakowane oraz dodatkowo zaopatrzone w najnowocześniejszą technologię śledzenia zwierząt ICARUS

Fot: Ptak zaopatrzony w ICARUS/źródło: kivikuaka.fr

Technologia ta potrafi przesyłać lokalizacje ptaków do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która odsyła dane z powrotem do naukowców na Ziemi. Badacze otrzymują dokładne dane dotyczące migracji oraz odpoczynku obserwowanych zwierząt. Docelowo chcą zaobserwować jak ptaki reagują na klęski żywiołowe .

Więcej o zespole i przebiegu badań można przeczytać na stronie:

https://kivikuaka.fr/gallery/?lang=en

źródło: kivikuaka.fr, smithsonianmag.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.