Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Finlandia: Ocieplenie klimatu sprawia, że ptaki nie odleciały na zimę

Finlandia: Ocieplenie klimatu sprawia, że ptaki nie odleciały na zimę

Temperatury notowane w styczniu tego roku w Finlandii, są średnio o 5-10 stopni Celsjusza wyższe, od średnich temperatur dla tego miesiąca. Anomalia pogodowa spowodowała, że rekordowa liczba ptaków, które zwykle migrują do cieplejszych krajów, pozostała w Finlandii.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Ocieplenie klimatu w Finlandii

Znaczący wpływ ocieplenia klimatu na zwierzęta migrujące w Finlandii zauważono już w 2018 roku, kiedy na terenie kraju zaobserwowano niespotykane tam nigdy wcześniej czaple białe. Marko Pohjoismäki, członek organizacji BirdLife Finland, od ponad 40 lat obserwuje ptaki w rejonie Centralnej Ostrobotni. Podkreśla, że jeszcze kilka dekad wcześniej w tym rejonie Finlandii zimowało około 30-50 gatunków ptaków. Obecnie jest ich ponad 100.

To naprawdę niezwykła zmiana. Robi się cieplej, więc ptaki migrują później, albo wcale, ponieważ zbiorniki wodne nie zamarzająmówi.

W tym roku w Ostrobotni zimują m.in. nurogęsi i gągoły. Zaobserwowano także dziesiątki łabędzi, które zwykle odlatują na południe. Po raz pierwszy w tej części Finlandii postanowiły przezimować także nury rdzawoszyje i czarnoszyje.

Pohjoismäki twierdzi, że u bogatek zwyczajnych, modraszek zwyczajnych i dzwońców zwyczajnych, a także u srok i kruków można zaobserwować rytuały godowe.

Pogoda może sprawić, że pisklaki wyklują się zbyt wcześnie, a gdy przyjdzie mróz, sytuacja będzie zła – podkreśla członek BirdLife Finland. 

zdj. główne – Finlandia

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.