Częstochowa zwiększa dotacje na wymianę domowych kotłów

Prawdopodobnie nikt się nie spodziewał aż tak dużego zainteresowania wymianą starych domowych kotłów na nowsze, które bardziej dbają o nasze środowisko. W związku z pokaźną ilością zgłoszeń od mieszkańców prezydent Częstochowy postanowił zwiększyć budżet na dofinansowania o 200 tysięcy złotych. W tym momencie do rozdania jest kwota w wysokości 380 tysięcy złotych.

Kto mógł ubiegać się o dofinansowanie? Każde gospodarstwo domowe, które postanowiło zdemontować stary piec i wymienić go na nowszy. Już od dawna media apelują o niepalenie w piecach węglem, koksem itp. Nowe piece mają być zasilane stałym paliwem piątej klasy(dotacja do trzech tysięcy złotych). Natomiast jeżeli ktoś decyduje się na wymianę kotła na gazowy, olejowy, to dofinansowanie może być jeszcze większe.

W trakcie dziesięciu lat Częstochowa wspomogła zakup aż 1,2 tysiąca pieców w lokalach i gospodarstwach domowych. Miasto przyznało również część dotacji mieszkańcom, którzy postanowili zdemontować instalacje solarne (około 107). To bardzo dobry wynik osiągnięty w tak krótkim czasie. W ostatnim czasie województwo śląskie znaczną część swojego budżetu przeznacza na propagowanie odnawialnych źródeł energii oraz dbanie o środowisko.

Działania, które skłoniły miasto do usunięcia starych instalacji grzewczych, mają głównie związek z ustawą antysmogową przyjętą przez Sejmik Województwa Śląskiego. To druga taka ustawa w Polsce – pierwsza została uchwalona w Małopolsce.

    1 komentarz

    1. Jeśli szukacie kotłów, które spełniają wymogi 5 klasy PN-EN 303–5:2012 to polecam sklep. Ja tam kupiłem kociołek i jestem bardzo zadowolony 🙂

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Liczne włamania do amerykańskich elektrowni atomowych

Następny artykuł

Australia prekursorem pierwszej autostrady dla samochodów elektrycznych

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , ,
%d bloggers like this: