Produkcja energii atomowej w Polsce ma ruszyć w 2033 roku. Do MKiŚ trafiła oferta współpracy dot. budowy sześciu wielkoskalowych reaktorów opartych o amerykańską technologię, która podbija już m.in. Chiny. Czy Amerykanie zbudują polską elektrownię jądrową?
Czy Amerykanie zbudują polską elektrownię jądrową?
Ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński wraz z prezesem Westinghouse Polska przekazali szefowej resortu klimatu i środowiska Annie Moskwie plan realizacji polskiej elektrowni atomowej. Efektem projektu ma być “budowa sześciu wielkoskalowych reaktorów opartych o amerykańską technologię”. Współpraca pomiędzy Polską i USA w zakresie energii atomowej trwa od października 2020 roku.
Raport to coś więcej niż oferta handlowa, to odzwierciedlenie 18 miesięcy intensywnych prac i milionów dolarów przeznaczonych na analizy i oceny. W celu przygotowania raportu amerykańskie firmy Westinghouse i Bechtel przeprowadziły szczegółowe badania dopasowania technologii AP1000 do oczekiwań Polskiego Programu Energetyki Jądrowej i Polskich Elektrowni Jądrowych jako inwestora w budowę elektrowni jądrowej w Polsce – podaje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Budowa reaktorów jądrowych ma przynieść nie tylko redukcję emisji gazów cieplarnianych przy produkcji energii, ale również zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne, które w obecnej sytuacji stało się priorytetem. Do tej pory propozycję współpracy złożył francuski RDF oraz koreański KHNP, jednak oferta złożona przez USA jest na ten moment najbardziej obiecująca opcją. Kluczowe decyzje w tej sprawie mają zapaść jesienią tego roku.
Ten wyczerpujący raport stanowi odzwierciedlenie amerykańskiego zaangażowania w bezpieczeństwo energetyczne Polski i może rozpocząć intensywny rozwój wielowymiarowych relacji strategicznych w dziedzinie bezpieczeństwa i gospodarki – powiedział Mark Brzeziński, Ambasador USA w Polsce.
Najbezpieczniejsze reaktory jądrowe mogą trafić do Polski
Oferta złożona przez USA dotyczy reaktorów typu AP1000 o mocy 3,415 GW realizowanych przez amerykańskie przedsiębiorstwo Westinghouse Electric Company, światowego lidera w zakresie technologii nuklearnej. Jak twierdzi producent, dwupętlowe reaktory wodne ciśnieniowe (PWR) to jedna z najbezpieczniejszych, najbardziej unikalnych i zaawansowanych opcji na rynku energii jądrowej.
Aby osiągnąć najwyższy standard bezpieczeństwa, elektrownie jądrowe działają w oparciu o system „defense-in-depth”, w oparciu o systemy bezpieczeństwa, które uzupełniają naturalne cechy rdzenia reaktora. Przepisy bezpieczeństwa obejmują stworzenie szeregu fizycznych barier pomiędzy radioaktywnym rdzeniem reaktora a otoczeniem i zapewnienie wielu systemów bezpieczeństwa, z których każdy posiada kopię zapasową i jest zaprojektowany tak, by uwzględniać i przeciwdziałać błędom ludzkim – zapewnia producent.
Reaktor AP1000 jest efektem 25 lat pracy nad energią jądrową, która uwzględnia światowe standardy bezpieczeństwa i zapewnia wiele poziomów ochrony łagodzących możliwe awarie. W produkcji energii atomowej za pomocą tej technologii nie są wykorzystywane żadne aktywne maszyny. System, który zarządza pracą nowoczesnego reaktora jest całkowicie pasywny i wykorzystuje siłę grawitacji, naturalną cyrkulację i sprężony gaz. Reaktory Westinghouse produkują już energię w Chinach od 2018 roku.
Kiedy i gdzie powstanie pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce?
Według planów pierwsze bloki polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW mają zostać uruchomione w 2033 roku, a następnie wdrażane w odstępie 2-3 lat. Projekt zakłada budowę sześciu bloków o łącznej mocy 9 GW. Po czteroletnich badaniach środowiskowych ustalono, że elektrownia powstanie w nadmorskiej gminie Choczewo. Nadal nie jest znane miejsce składowania odpadów radioaktywnych.
- Przeczytaj więcej: Polska doczeka się energii atomowej? Gdzie powstanie elektrownia jądrowa?
A co Polacy myślą o energii atomowej?
Częścią rozwiązania musi być energia jądrowa. Podczas gdy odnawialne źródła energii odgrywają kluczową rolę w naszej transformacji energetycznej, potrzebujemy również innych bezemisyjnych źródeł energii, aby zaspokoić nasze potrzeby na wystarczającym i stałym poziomie – czytamy w apelu do europejskich decydentów.
Sygnatariusze listu są przekonani, że energia atomowa to nie tylko konieczność w transformacji energetycznej i walce ze zmianami klimatu. To także sposób na stabilizację wahań cen energii i niezależność energetyczną.
Źródło: pap.pl, info.westinghousenuclear.com
Fot. główna: Canva
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.