Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Modułowe elektrolizery do produkcji wodoru z wody i energii odnawialnej. Łatwa transformacja świata?

Ohmium produkuje modułowe elektrolizery do produkcji wodoru z wody i energii odnawialnej. Skalowalna i łatwa w transporcie technologia może znacznie ułatwić transformację energetyczną na świecie. Jak wodór i OZE się uzupełniają?

Modułowe elektrolizery do produkcji wodoru z wody i energii odnawialnej. Łatwa transformacja świata?

Ohmium produkuje modułowe elektrolizery do produkcji wodoru z wody i energii odnawialnej. Skalowalna i łatwa w transporcie technologia może znacznie ułatwić transformację energetyczną na świecie. Jak wodór i OZE się uzupełniają?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Modułowe elektrolizery do produkcji wodoru

Elektrolizery firmy Ohmium wykorzystują energię odnawialną do produkcji zielonego wodoru, który ma zdolność do dekarbonizacji przemysłu na całym świecie. Jednostki można łatwo układać w bloki, aby skalować produkcję w miarę potrzeb. Standardowe modułowe elektrolizery są wielkości człowieka, łatwe w transporcie i szybkie w montażu.

Spalanie wodoru nie emituje dwutlenku węgla, więc nie przyczynia się do globalnego ocieplenia. Wodór może być wykorzystywany do wytwarzania energii elektrycznej w systemach ogniw paliwowych lub jako zwykłe paliwo użyteczne w procesach spalania. Jest doskonałym paliwem, ponieważ jest lekki i wydajny. Może być wykorzystywany jako źródło energii w czasie, gdy odnawialne źródła energii mają przerwy w działaniu (mała ilość promieni słoneczny lub wiatru).

Woda pewnego dnia zostanie wykorzystana jako paliwo, a wodór i tlen, które ją tworzą, użyte pojedynczo lub razem, zapewnią niewyczerpane źródło ciepła i światła, o wydajności, której nie może mieć węgielpisał Juliusz Verne w “Tajemniczej Wyspie”.

W jaki sposób produkuje się zielony wodór? To całkiem łatwy proces. 

Paliwo z wody i OZE

Elektroliza odbywa się za pomocą membrany do wymiany protonów (PEM) stosowanej do  produkcji wodoru od już ponad 60 lat. Podczas elektrolizy PEM energia elektryczna jest wykorzystywana do rozbijania cząsteczek wody (H2O) na wodór (H2) i tlen (O2).

Do anody podawana jest woda. Prąd z OZE dzieli wodę na jony wodoru (protony), elektrony i tlen. Protony wodoru przechodzą przez membranę wymiany protonów do katody, gdzie reagują z elektronami z zasilacza, tworząc gazowy wodór.

Korzyści z produkcji zielonego wodoru zaczyna dostrzegać coraz więcej firm na całym świecie. Niedawno produkcją wodoru zainteresował się m.in. Shell, który dzięki elektrolizerom Ohmium chce zasilać huby przemysłowe na całym świecie.

– Zielony wodór odgrywa kluczową rolę w pomaganiu światu w osiągnięciu zerowej emisji. Planujemy rozwój zintegrowanych hubów wodorowych, które będą służyć przemysłowi i transportowi ciężkiemu, aby stać się wiodącym graczem w tej dziedzinie. Protokół ustaleń z firmą Ohmium to krok w naszej podróży. Chcielibyśmy współpracować z Ohmium, aby (…) uczynić nasze projekty wodorowe najbardziej konkurencyjnymiskomentował współpracę z Ohmium Nitin Prasad, przewodniczący Shell Group of Companies w Indiach.

Najnowszy projekt Ohmium polega na dostarczeniu ekologicznych elektrolizerów wodoru o mocy 343 megawatów dla firmy Tarafert. H2 zostanie wykorzystany do produkcji nawozów i zielonego amoniaku w Meksyku.

Zastosowania zielonego wodoru

Zielony amoniak używany w Meksyku nie tylko nie będzie nie będzie już podlegał niestabilnym wzrostom cen, ale przy jego produkcji nie potrzebne będzie także stosowanie paliw kopalnych. Zielony wodór z elektrolizerów Ohmium umożliwi produkcję do 200 000 ton metrycznych zielonego amoniaku rocznie.  

Niedobory amoniaku w tym roku pokazały, jak ważna w krajach rozwijających się jest  własna produkcja, która nie opiera się na paliwach kopalnych. Projekt Tarafert należy do najbardziej ambitnych na świecie i cieszymy się, że możemy być jego częścią.

Zbyt długo produkcja amoniaku była procesem energochłonnym, który wytwarzał tony gazów cieplarnianych. Zielony wodór może zredukować emisję dwutlenku węgla do zerapowiedział Arne Ballantine, dyrektor generalny Ohmium International.

Zielony amoniak ma podobne właściwości do wodoru, z tą różnicą, że ma większą gęstość energii, co sprawia, że jest tańszy i bezpieczniejszy w przechowywaniu i transporcie niż wodór.

Własną technologię produkcji zielonego wodoru opracowali także Polacy, którzy wytwarzają H2 z… biomasy. 

Wodór coraz częściej służy także do magazynowania energii. Takie rozwiązania wdrażają już m.in. Niemcy i Australijczycy. 

źródło: zdj. główne: ohmium.com/news

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.