Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czy Amerykanie zbudują polską elektrownię jądrową? Światowy lider technologii nuklearnej przekazał ofertę współpracy

Czy Amerykanie zbudują polską elektrownię jądrową? Światowy lider technologii nuklearnej przekazał ofertę współpracy

Czy Amerykanie zbudują polską elektrownię jądrową? Światowy lider technologii nuklearnej przekazał ofertę współpracy

Produkcja energii atomowej w Polsce ma ruszyć w 2033 roku. Do MKiŚ trafiła oferta współpracy dot. budowy sześciu wielkoskalowych reaktorów opartych o amerykańską technologię, która podbija już m.in. Chiny. Czy Amerykanie zbudują polską elektrownię jądrową?

Reklama

Czy Amerykanie zbudują polską elektrownię jądrową?

Ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński wraz z prezesem Westinghouse Polska przekazali szefowej resortu klimatu i środowiska Annie Moskwie plan realizacji polskiej elektrowni atomowej. Efektem projektu ma być “budowa sześciu wielkoskalowych reaktorów opartych o amerykańską technologię”. Współpraca pomiędzy Polską i USA w zakresie energii atomowej trwa od października 2020 roku. 

Raport to coś więcej niż oferta handlowa, to odzwierciedlenie 18 miesięcy intensywnych prac i milionów dolarów przeznaczonych na analizy i oceny. W celu przygotowania raportu amerykańskie firmy Westinghouse i Bechtel przeprowadziły szczegółowe badania dopasowania technologii AP1000 do oczekiwań Polskiego Programu Energetyki Jądrowej i Polskich Elektrowni Jądrowych jako inwestora w budowę elektrowni jądrowej w Polscepodaje Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Budowa reaktorów jądrowych ma przynieść nie tylko redukcję emisji gazów cieplarnianych przy produkcji energii, ale również zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne, które w obecnej sytuacji stało się priorytetem. Do tej pory propozycję współpracy złożył francuski RDF oraz koreański KHNP, jednak oferta złożona przez USA jest na ten moment najbardziej obiecująca opcją. Kluczowe decyzje w tej sprawie mają zapaść jesienią tego roku. 

Ten  wyczerpujący raport stanowi odzwierciedlenie amerykańskiego zaangażowania w bezpieczeństwo energetyczne Polski i może rozpocząć intensywny rozwój wielowymiarowych relacji strategicznych w dziedzinie bezpieczeństwa i gospodarki – powiedział Mark Brzeziński, Ambasador USA w Polsce. 

Najbezpieczniejsze reaktory jądrowe mogą trafić do Polski

Oferta złożona przez USA dotyczy reaktorów typu AP1000 o mocy 3,415 GW realizowanych przez amerykańskie przedsiębiorstwo Westinghouse Electric Company, światowego lidera w zakresie technologii nuklearnej. Jak twierdzi producent, dwupętlowe reaktory wodne ciśnieniowe (PWR) to jedna z najbezpieczniejszych, najbardziej unikalnych i zaawansowanych opcji na rynku energii jądrowej. 

Aby osiągnąć najwyższy standard bezpieczeństwa, elektrownie jądrowe działają w oparciu o system „defense-in-depth”, w oparciu o systemy bezpieczeństwa, które uzupełniają naturalne cechy rdzenia reaktora. Przepisy bezpieczeństwa obejmują stworzenie szeregu fizycznych barier pomiędzy radioaktywnym rdzeniem reaktora a otoczeniem i zapewnienie wielu systemów bezpieczeństwa, z których każdy posiada kopię zapasową i jest zaprojektowany tak, by uwzględniać i przeciwdziałać błędom ludzkimzapewnia producent. 

Reaktor AP1000 jest efektem 25 lat pracy nad energią jądrową, która uwzględnia światowe standardy bezpieczeństwa i zapewnia wiele poziomów ochrony łagodzących możliwe awarie. W produkcji energii atomowej za pomocą tej technologii nie są wykorzystywane żadne aktywne maszyny. System, który zarządza pracą nowoczesnego reaktora jest całkowicie pasywny i wykorzystuje siłę grawitacji, naturalną cyrkulację i sprężony gaz. Reaktory Westinghouse produkują już energię w Chinach od 2018 roku. 

Kiedy i gdzie powstanie pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce?

Według planów pierwsze bloki polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW mają zostać uruchomione w 2033 roku, a następnie wdrażane w odstępie 2-3 lat. Projekt zakłada budowę sześciu bloków o łącznej mocy 9 GW. Po czteroletnich badaniach środowiskowych ustalono, że elektrownia powstanie w nadmorskiej gminie Choczewo. Nadal nie jest znane miejsce składowania odpadów radioaktywnych. 

A co Polacy myślą o energii atomowej? 

Częścią rozwiązania musi być energia jądrowa. Podczas gdy odnawialne źródła energii odgrywają kluczową rolę w naszej transformacji energetycznej, potrzebujemy również innych bezemisyjnych źródeł energii, aby zaspokoić nasze potrzeby na wystarczającym i stałym poziomieczytamy w apelu do europejskich decydentów.

Sygnatariusze listu są przekonani, że energia atomowa to nie tylko konieczność w transformacji energetycznej i walce ze zmianami klimatu. To także sposób na stabilizację wahań cen energii i niezależność energetyczną. 

Źródło: pap.pl, info.westinghousenuclear.com

Fot. główna: Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.