Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czy baterie sodowe w końcu zastąpią lit? Nowa technologia akumulatorów

Czy baterie sodowe w końcu zastąpią lit? Nowa technologia akumulatorów

Baterie sodowe rozwijają się w laboratoriach co najmniej od dekady. Do tej pory sód nie mogła jednak zastąpić bardziej szkodliwego dla środowiska litu ze względu gorszą wydajność. Nowy materiał rozwiązuje ten problem. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Baterie litowo-jonowe na ostrzu krytyki

Baterie litowo-jonowe można znaleźć w większości codziennych urządzeń, a przede wszystkim umożliwiają one funkcjonowanie samochodów elektrycznych. Jednak wydobycie litu wiąże się z negatywnym wpływem na środowisko i klimat. Wykorzystywanie tego typu baterii prowadzi do ogromnego zużycia wód gruntowych, zanieczyszczeń gleby oraz wody, a także emisjami dwutlenku węgla. 

Do produkcji tych baterii niezbędne są także inne składniki, m. in. metale rzadkie jak kobalt. Ich wydobycie ma znaczący wpływ na wysoką cenę baterii litowo-jonowych.

Problem baterii sodowych rozwiązany 

Dotychczasowe badania nad wprowadzeniem sodu do produkcji baterii napotykały szczególny problem. Ten pierwiastek jest wyjątkowo oporny, a w dodatku tworzy tzw. dendryty, czyli przypominające nici metaliczne struktury, które powodowały zwarcie baterii elektrycznej.

Niedawno nastąpił przełom. Na Uniwersytecie Teksańskim w Austin opracowano innowacyjny sposób tworzenia materiału. Polega on na równomiernym rozkładaniu sodu, co zmniejsza ryzyko występowania dendrytów. Nowy materiał powstaje poprzez powtarzalny proces składania cienkiego arkusza.

To rozwiązuje dwa problemy za jednym razem. Zahamowanie wzrostu dendrytów sprawia, że cykl ładowania i rozładowywania dorównuje stabilności i efektywności baterii litowej. W dodatku ten materiał może przechować równie dużą ilość energii w przeliczeniu na masę co baterie występujące na rynku.

Sód tańsza od litu 

Baterie sodowe mogą okazać się znacznie tańsze od litowych, ponieważ sód występuje w środowisku znacznie częściej. Eksperci od kilku lat ostrzegają przed gwałtownie malejącymi złożami litu. Znalezienie alternatywy wydaje się nieuniknione, a pierwiastek sodu okazuje się bardzo obiecujący. 

Zobacz też: 

Źródła: Science Daily, Focus.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.