Czy Chiny są ekologiczne? Przewiduje się, że paliwa niekopalne będą stanowić ok. 50% mocy wytwórczych Chin w 2022 roku. Chiny zajmują pozycję lidera na globalnym rynku odnawialnych źródeł energii. Państwo Środka jest autentycznie zainteresowane przewodzeniem światu we wdrażaniu i inwestowaniu w energię odnawialną.
Czy Chiny są ekologiczne?
Do końca 2022 roku, po raz pierwszy w historii, odnawialne źródła energii: wiatrowa, słoneczna i wodna oraz energia atomowa mogą stanowić połowę całkowitej mocy wytwórczej Chin – podaje Reuters w ślad za prognozami Chińskiej Rady ds. Energii Elektrycznej (ang. China Electricity Council, CEC). Czy Chiny są ekologiczne?
Oczekuje się, że Chiny, największy na świecie emitent gazów cieplarnianych i konsument węgla, zwiększą w 2022 roku moc ze źródeł paliw niekopalnych o 180 gigawatów (GW) nowych mocy wytwórczych. Według raportu zwiększy to całkowitą moc paliw niekopalnych do 1300 GW.

Wartość ta odpowiada połowie prognozowanej przez CEC całkowitej mocy zainstalowanej w Chinach. 100% chińskiego miksu to ok. 2600 GW do końca 2022 roku, z czego 1140 GW stanowiłyby moce węglowe, czytamy niedawnym w raporcie.
Czerwoni czy… zieloni?
Chiny zobowiązały się do „kontrolowania” zużycia węgla w latach 2021-2025 i zwiększenia całkowitej mocy wiatrowej i słonecznej do co najmniej 1200 GW do końca tej dekady. Ma to na celu ograniczenie emisji dwutlenku węgla do około 2030 roku i osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2060 roku.
Jak podaje Reuters, zgodnie z danymi rządowymi ChRL, Państwo Środka ponad dwukrotnie zwiększyło liczbę budowanych elektrowni wiatrowych i słonecznych w latach 2019 -2020.
Cztery z pięciu największych na świecie umów dotyczących energii odnawialnej zostało zawartych przez chińskie firmy w 2016 roku. Od początku 2017 roku Chińska Republika Ludowa jest właścicielem pięciu z sześciu największych na świecie firm produkujących moduły fotowoltaiczne oraz największego na świecie producenta turbin wiatrowych.
Chcesz wiedzieć więcej o zielonej energetyce w Chinach? Zobacz artykuł:
źródło: reuters.com
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.