Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czy dieta wegańska dla psów to rzeczywiście szaleństwo? 

Czy dieta wegańska dla psów to rzeczywiście szaleństwo? 

Najnowsze badania naukowe udowadniają, że czworonożni przyjaciele mogą obejść się bez mięsa i produktów odzwierzęcych. Co więcej, może to mieć korzystny wpływ na ich zdrowie, aby mogły wieść jeszcze bardziej pieskie życie.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Czy psy mogą jeść roślinnie?

Trend weganizmu wśród zwierząt stale rośnie, a wraz z nimi kontrowersje. Zwłaszcza w kontekście diety roślinnej u psów głos zabiera wiele przeciwników, przekonanych, że mięso to jedyne właściwe pożywienie. 

Postanowili to sprawdzić naukowcy, którzy zajmują się dobrostanem zwierząt na Uniwersytecie Winchester. Badanie zostało przeprowadzone na 2 536 psach, które karmiono mięsem przetworzonym, surowym mięsem lub dietą wegańską. Właściciele pupili wypełniali również ankietę dotyczącą zdrowia psów, w tym liczby wizyt weterynaryjnych, stosowania leków i konkretnych zaburzeń zdrowia psów.

Jakie wnioski przyniosło badanie? 

Dieta ma wpływ na nie tylko na psie zdrowie

Wyniki badań mogą zaskoczyć niejednego zwolennika diety pochodzącej od zwierząt. Okazało się, że psy, które karmiono przetworzoną dietą mięsną częściej potrzebowały wizyt u weterynarzy, leczenia i stosowania specjalnych diet ograniczających pewne składniki. 

Lepsze wyniki dotyczyły psów, które żywiły się surowym mięsem, ale eksperci podkreślają, że taka również wiąże się z dużym ryzykiem. Wiele badań pokazuje, że spożycie surowego mięsa przez psa może prowadzić do przenoszenia bakterii czy pasożytów na ludzi. 

Odkryliśmy, że dieta, która była najzdrowsza i najmniej niebezpieczna dla psów to dieta wegańska o odpowiedniej wartości odżywczejskomentował wyniki badań główny autor, Andrew Knight, profesor Uniwersytetu Winchester. 

Psi weganizm 

Rynek roślinnych karm dla psów dynamicznie rośnie. Niektóre prognozy zakładają, że do 2028 roku jego wartości może wzrosnąć dwukrotnie do ponad 14 mld euro. Jeżeli kolejne badania doprowadzą do wniosku, że weganizm nie zagraża psiemu rozwojowi, jest to bardzo prawdopodobny scenariusz. 

Niemniej potrzeba jeszcze lat badań. Brytyjskie Stowarzyszenie Weterynaryjne podkreśla, że chociaż wyniki raportu przyniosły pozytywną odpowiedź, brakuje danych, które wykluczą negatywny wpływ na zdrowie diety wegańskiej u psów na dłuższą metę. 

Każdy, kto chce przekonać swojego psa do roślinnego jedzenia, a jednocześnie dbania o środowisko i klimat, powinien skonsultować się z weterynarzem. 

Źródło: euronews.com

Fot. główne: Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.