Czy kultowy ford mustang doczeka się elektrycznej wersji?

Amerykański gigant motoryzacyjny Ford poinformował, że do 2020 roku wprowadzi na rynek samochodów hybrydową wersję kultowego forda mustanga. Ponadto nowy model tego pojazdu sportowego może uzyskać także całkowicie elektryczną wersję, jednak ta kwestia jest dopiero rozważana. O planach spółki poinformował portal The Detroit Bureau, powołując się na przedstawicieli firmy.

Doniesienia The Detroit Bureau potwierdził menadżer firmy ds. marketingu Corey Holter. Hybrydowy ford mustang o napędzie gazowo-elektrycznym zaoferuje „poziom mocy 8-cylindorwego silnika spalinowego (V-8) i jeszcze większy moment obrotowy” oraz najlepszą ekonomikę zużycia paliwa. „Mustang będzie nadal ewoluował i osiągnie właściwą równowagę między dziedzictwem a byciem współczesnym i pasującym do dzisiejszego społeczeństwa” – dodał Holter. Przedstawiciele Forda nie wykluczają w wersji hybrydowej także napędu na cztery koła.

Na razie nie są znane szczegółowe informacje na temat tego elektryka. Wiadomo jedynie, że całkowicie elektryczny ford mustang będzie posiadał nazwę Mach.1 oraz przyjmie model SUV-a.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Wielbiciele mustangów są zaniepokojeni wpływem elektromobilnej rewolucji na ich ukochany model Forda. Christopher Smith, na łamach strony Motor1, zauważa, że elektryzacja mustanga jest nieunikniona i nie musi być to nic złego. Ze strony przeciwników pada jednak pytanie do Forda o to, czy faktycznie firma rozumie pochodzenie własnej marki. Jest to znak dla Forda, że decydując się na wprowadzenie elektrycznej wersji, będzie musiał pogodzić ze sobą dwie najważniejsze kwestie: preferencje fanów mustanga i nowych klientów oraz dostosowanie się do nowych przepisów rządowych związanych z rygorystycznymi normami emisji oraz zużycia konwencjonalnego paliwa.

Ford mustang jest najpopularniejszym sportowym samochodem w USA. W 2016 roku stał się światowym bestsellerem. W tym roku kupiło go sto pięćdziesiąt tysięcy osób, przy czym czterdzieści pięć tysięcy aut trafiło do kierowców poza granice USA.

Ford podkreśla, że zmiany w przyszłych generacjach mustanga będą miały charakter tylko dodatków, gdyż firma stara się podtrzymywać zadowolenie fanów tradycyjnych pojazdów oraz przyciągać nowych klientów preferujących historyczne modele samochodów.

17 kwietnia każdego roku obchodzony jest w USA National Mustang Day.

Źródło: Ford, Elektrovesti, Driving.ca, Motor 1, The Detroit Bureau, Moto.pl,