Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czy montaż pompy ciepła i fotowoltaiki jest ekologiczny?

Czy montaż pompy ciepła i fotowoltaiki jest ekologiczny?

Moda na pompę ciepła wciąż trwa. Zainteresowanie tym urządzeniem grzewczym wzrosło w momencie, kiedy okazało się, że ceny opału alternatywnego są tak wysokie, że w ciągu roku należało zapłacić dwukrotność, jeśli nie trzykrotność rocznej kwoty ogrzewania na podstawie dawnych cen. Mało tego, pompa ciepła nagle stała się realną opcją grzewczą w wielu domach, która nie tylko wpływa na oszczędności pieniędzy w związku z sezonem grzewczym, ale także umożliwiła otrzymanie dotacji ze względu na wybór ekologicznego systemu ogrzewania. W połączeniu z fotowoltaiką jest to duet czysto ekologiczny. Czy warto decydować się na takie połączenie?

Reklama

Pompa ciepła – charakterystyka

Pompy ciepła to urządzenia grzewcze, które wykorzystują odnawialne źródło grzewcze ze środowiska. Dzięki nim wykorzystywany jest potencjał natury. Do prawidłowej pracy pompy ciepła wymagany jest jednak prąd. Bez niego niemożliwa jest praca tego urządzenia, zwłaszcza w okresie zimowym. Instalowanie pompy ciepła, jako jedynego źródła ogrzewania jest związane z dużym nakładem finansowym. Warto jednak podkreślić, że zmniejszone koszty ogrzewania oraz możliwość otrzymania dotacji, prezentuje ten rodzaj grzewczy z zupełnie innej perspektywy. Nie jest to już tylko i wyłącznie sposób na wygodne ogrzewanie, bo przecież pompa ciepła jest w zasadzie bezobsługowa. Dzięki temu, że wykorzystywane jest odnawialne źródło energii, osoby decydujące się na pompę ciepła w swoim domu wpływają w dużym stopniu na środowisko. Działa ona na zasadzie poboru energii cieplnej z dolnego źródła, którym jest powietrze, woda, grunt (więcej na temat wyboru odpowiedniego rodzaju pompy znajdziemy pod linkiem https://www.woltair.pl/pompy-ciepla), która jest transportowana do górnego źródła, a więc do instalacji grzewczej.

Sam wybór pompy ciepła, jako źródła ogrzewania domu nie jest jeszcze sam w sobie ekologiczny. Ponieważ do prawidłowego funkcjonowania pompy wymagane jest podłączenie do prądu, ogrzewanie domu pompą ciepła wpływa na środowisko, ale jeszcze nie jest w pełni ekologiczne. By takie się stało, konieczna jest instalacja paneli fotowoltaicznych, których montażem zajmuje się profesjonalna firma https://www.woltair.pl/.

Fotowoltaika – co trzeba wiedzieć?

Instalacja paneli fotowoltaicznych pomaga przy oszczędnościach. Ponieważ fotowoltaika wykorzystuje promienie słoneczne do produkcji prądu elektrycznego, mamy realny wpływ na wysokość swoich rachunków. Działa ona w sposób jasny, w słoneczne dni, gromadzi i przetwarza promienie UV. Nadwyżka energetyczna jest zazwyczaj magazynowana. Prąd wytwarzany przez panele fotowoltaiczne początkowo jest stały, ale dzięki temu, że systemy te zawierają inwerter, energia elektryczna zachowuje przemienny charakter, idealny do wykorzystywania w warunkach domowych do zasilania każdego urządzenia.

Popyt na panele fotowoltaiczne utrzymuje się stale na wysokim poziomie, ponieważ ceny energii elektrycznej wciąż są wysokie. Panele fotowoltaiczne to możliwość zmniejszenia kosztów za energię elektryczną. Ceny prądu utrzymują się na wysokim poziomie, dlatego opcja na własny prąd wydaje się perspektywiczna.

Sama inwestycja w PV może okazać się zbyt kosztowna, więcej informacji na temat kosztów montażu znaleźć można w tym miejscu https://www.woltair.pl/fotowoltaika. Niemniej możliwość otrzymania dotacji, a także to, że koszty zużycia energii zmniejszą się już w pierwszym okresie użytkowania, sprawia, że trend na fotowoltaikę nie mija.

Nierozerwalny duet – fotowoltaika i pompa ciepła

By mówić o radykalnych zmianach zmierzających ku oszczędności, w ramach ogrzewania i nie tylko, trzeba skoncentrować się na połączeniu fotowoltaiki z pompą ciepła. W obydwóch przypadkach wykorzystuje się niezależne, odnawialne źródła energii. Połączenie paneli fotowoltaicznych wraz z pompą ciepła może być najlepszą metodą na zmniejszenie kosztów ogrzewania i energii do bardzo niskiego poziomu.

W nowoczesnym budownictwie, gdzie wykorzystywane są ekologiczne rozwiązania grzewcze, pompa ciepła z fotowoltaiką jest na pierwszym miejscu. Jeżeli zachowane są określone wymagania, względem termoizolacji domu, montażu paneli fotowoltaicznych, wówczas może się okazać, że ogrzewanie pompą ciepła będzie niemal darmowe. Wysoki koszt inwestycyjny w związku z tym może zwrócić się po latach. Najważniejszym pozytywem w związku z wyborem pompy ciepła wraz z fotowoltaiką jest to, że wykorzystywane jest niezależne źródło energii. Oznacza to, że bez względu na wysokość kosztów energii elektrycznej, opału i jego dostępności, w domu ogrzewanym pompą ciepła, która jest wspomagana fotowoltaiką, jest zawsze ciepło, a na czas upałów może funkcjonować nawet klimatyzacja i to przy niskich kosztach utrzymania. Jeżeli pompa ciepła działa poprzez energię elektryczną, która jest wytwarzana w warunkach domowych poprzez panele fotowoltaiczne, wówczas mówimy o czysto ekologicznym ogrzewaniu domu. Na taki rodzaj grzewczy decydują się nie tylko inwestorzy nowego budownictwa, ale także ci, którzy modernizują swoje domy.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.